AK PARTİ İLAN
22 Haziran 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > Yeni devlet kuruluyormuş!
Ömer Nazmi Yavuz

Yeni devlet kuruluyormuş!

06.08.2017 23:46 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Bir milleti yok etmek istiyorsanız önce dil ile başlayın!
Kim demiş bunu?
Konfüçyüs.
Birileri bunu "dillerini kesin" konuşmasınlar, tartışmasınlar diye algılayacak olursa, hafiften tebessüm ederek buna da karşı gelmem doğrusu. 
Bir milleti yok etmek isterseniz, askeri istilaya gerek yoktur; tarihini unutturmak, dilini bozmak, dininden soğutmak ve manevi değerlerini yozlaştırmak kâfidir.
Bunu da Peyami Sefa söylemiş. 
Seksenli yıllarda başlayarak tarihimiz unutturuluyor, dilimiz bozuluyor, birileri dinimizden soğutuyor, manevi değerlerimiz ayaklar altına alınmaya çalışılıyor, derseniz buna da sözümüz olmaz.
Bakın, Mustafa Kemal, 31 Temmuz 1920 tarihinde , Afyonkarahisar Kolordu Dairesi'nde subaylara yaptığı konuşmasında ne diyor.
Altını önemle çizdiği birkaç satırı buraya aktarırsak belki bir şeyler çakarız. 
"İngilizler, milletimizi bağımsızlıktan mahrum etmek için, pek tabii olarak evvela onu ordudan mahkûm etmek çarelerine giriştiler.. Kumandanlarımıza ve subaylarımıza taarruza başladılar.. Askerlik izzetinefsini yok etmeye çalıştılar.. Orduyu imha etmek için mutlaka subayını mahvetmek, aşağılamak lazımdır.. (Başa geçirilen çuval ve Ergenekon ve de Balyoz'u veya 15 Temmuz kalkışmasının neden olduğunu anladınız mı!?) 
Ergenekon ve Balyoz'u parantez içine tıkarak bırakmak olmaz!. Şimdi de Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'una bir göz atarak birkaç satırı izleyelim. 
"Müslüman halkı silahlandırmaya ve birbirini öldürtmeye kalkışan ve orduyu içten yıkarak sonunda vatanı savunmasız bırakmak için emir veren, ordunun sırlarını, şifreleri çalmak için fiili tertiplere girişmek suretiyle açığa vuran ve Anayasa hükümleri gereğince dokunulmazlığı bulunan milletin özel haberleşmelerine engel olan eski nazırlardan Ali Kemal Bey, Süleyman Şefik Paşa, Dahiliye Nazırı Adil Beyin Millet Meclisi açılınca Yüce Divan'a verilmek üzere.."
Bu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Hey'eti Temsiliyesi adına Mustafa Kemal tarafından şifreli olarak ve Sadrazam'a başvurulması isteği ile bütün vali ve kolordu komutanlarına 3 Ekim 1919 tarihinde Sivas'tan gönderilmiş.
Ne garip değil mi? Kozmik Oda falan dersem, bir şeyler hatırlarsınız her halde!
Peki, yazının başına dönelim ve "dil" diyelim.
Türkçeyi incelemek ve Türkçenin gelişmesi için çalışmak amacıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan kurum hangisidir? 
Türk Dil Kurumu.
Kim kurmuştur?
Mustafa Kemal.
Yani ülkenin dirliği için güçlü ordu, milletin birliği için dil önemliymiş demek ki!
Hal böyleyken, ömrünü cephelerde, sıcak savaşlarda geçiren, ülke topraklarının düşman postallarıyla kirletilmesini kabullenmeyerek; mandacılığa karşı, bağımsızlık için ve camide Kur'an'ın, minarede ezanın susmaması için; anaların, avratların, bacıların onuru için; emperyalizme dersini vermek, işgalcileri geldiği yere göndermek için ve de bayrağın yeniden dalgalanması için, kurtuluş ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk'e saldırılar nedense hiç bitmiyor!
Neden acaba?
Kimi rüyasında emir alıp saldırıyor, kimi televizyonlarda iftiralar atıyor, kimi de yazılarıyla kin kusuyor!
Sevmek ve onaylamak zorunda değilsin; ama baltayla saldırma, gerçekleri saptırma, şeytan gibi kin kusma yeter ki!
Niyetini açıkça söyle de herkes bilsin!  Derken, birileri de kendi küçük beynindeki niyetini geçenlerde açıkça söyledi. Yeni devlet kuruluyormuş!
Bak sen şu işe!
Masa üstünde, sümen altında ve televizyon ekranlarında ne zaman, nerede yeni bir devlet kurulmuş ki!
Devlet kurmayı, saat kurmak veya oyun kurmak ya da kumpas kurmak sananlar Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'unu okusunlar bir kere!
Ve biz bir kere daha anladık ki; birleri yıllardır Atatürk'e ve Türkiye Cumhuriyeti Ordusu'na ve de diline boşuna hakaret etmiyorlarmış!
Yeni devlet kurulacağını söyleyen muhterem en yetkili ağızlardan cevabını alınca çark etmeye ve kıvırtmaya başladı. 
Yersen!
Kıvırtmanın sınırı yok!

Devlet olmadı abi, federasyon verelim bari!
Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.