ustilanlar
18 Temmuz 2019 Perşembe
Anasayfa > ASAYİŞ > Üç ayda 760 terörist etkisiz hale getirildi
Üç ayda 760 terörist etkisiz hale getirildi

Üç ayda 760 terörist etkisiz hale getirildi

11.09.2018 12:24 12 14 16 18 yazdır
Üç ayda 760 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye'nin barış, huzur ve güvenliğini bozmak için sivilleri, çocukları ve bebekleri dahi hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik haziran, temmuz ve ağustosu kapsayan 3 ayda yurt içi ve dışında düzenlenen operasyonlarda 760 terörist etkisiz hale getirildi.

Halkın barış, huzur ve  güvenliğini bozmak isteyen terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik bu yılın yaz dönemini  kapsayan haziran, temmuz ve ağustos aylarında yurt içi ve dışında düzenlenen  operasyonlarda 760 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen  teröristler arasında kırmızı bültenle aranan ve Türkiye'ye iade edilmek üzere Danimarka'da yakalanan terör örgütü PKK'nın sözde "İskandinavya sorumlusu" C.D,  hava harekatında öldürülen PKK'nın lojistik sorumlusu Hasan Çakmak, Aranan  Teröristler Listesi'nde "kırmızı" kategoride yer alan İbrahim Çoban ve Barış  Öner, PKK'nın sözde elebaşlarından KCK yürütme konseyi üyesi İsmail Özden, sözde  Dersim Saha ÖSB/YPS sorumlusu Ömer Duran ile sözde Batı Cephe YJA-STAR sorumlusu  Pınar Yıldırım da bulunuyor. Irak'ın kuzeyi ve Kandil'e yönelik son aylarda  düzenlenen hava harekatları ve operasyonlarda 400'e yakın terörist etkisiz hale  getirildi, terör örgütüne ait sığınak, barınak, silah mevzisi ve mühimmat deposu  olarak kullanılan hedefler imha edildi. Yaz dönemindeki başarılı operasyonlarla  ağır darbe alarak yiyecek dahi bulamayan ve bölge halkı üzerindeki etkisini  tamamen kaybeden teröristler, güvenlik güçlerinin operasyonlarına yardımcı olan  vatandaşların da desteğiyle iyice çıkmaza girdi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Jandarma  Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), güvenlik korucularının da  desteğiyle ülkenin huzuru ve kardeşliğini bozmaya çalışan, bebekleri dahi hedef  almaktan çekinmeyen terör örgütlerine yönelik amansız takip ve operasyonlarına  kararlılıkla devam ediyor.
 
Şehir merkezi ve kırsal demeden gece gündüz PKK'lı teröristlerin  peşini bırakmayan, haftalarca arazide kalan güvenlik güçleri, yaz döneminde de  yoğun operasyonlar gerçekleştirdi. Kış ve bahar aylarında kırsalı YPG/PKK'ya  adeta dar eden güvenlik güçleri, yaz döneminde de kararlılıkla yürütülen  operasyonlarla bölücü terör örgütüne ağır darbe vurdu.
 
3 ayda 760 terörist etkisiz hale getirildi
 
1 Haziran-31 Ağustos'u  kapsayan yaz döneminde terör örgütü YPG/PKK'nın saldırılarında 35 güvenlik  görevlisi şehit oldu. Aralarında 11 aylık bir bebeğin de bulunduğu 6 sivilin  yaşamını yitirdiği saldırılarda yaralanan 52 güvenlik görevlisi ve 2 sivil tedavi  altına alındı.
 
Ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar düzenleyen terör  örgütü mensuplarının peşini bırakmayan güvenlik güçleri, yurt içi ve dışındaki  hava ve kara operasyonlarını aralıksız sürdürdü. Yaz aylarındaki operasyonlarda,  aralarında örgütün sözde üst düzey sorumlularının da yer aldığı 760 terörist  etkisiz hale getirildi.
 
Eli kanlı PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik pek çok ilde  düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 775 zanlıdan HDP ve DBP'li  yöneticilerin de aralarında bulunduğu 180'i tutuklandı.
 
Özellikle Mehmetçik'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak  üzere yurt içi ve dışında yürüttüğü operasyonlar, zorlu arazi şartlarında dahi  hız kesmeden devam etti.
 
Bölgede herhangi bir ihbar ya da istihbarat beklemeksizin şüphe  uyandıran adreslerin yanı sıra sarp arazileri didik didik arayan Mehmetçik,  TunceliDiyarbakırErzincan,ErzurumAğrıKarsHakkari, Şırnak, Mardin,  SiirtBitlis ve Van kırsalında teröristlerce kullanılan sığınak, barınak ve  depoları belirleyerek imha etti.
 
Teröristlerin yaz döneminde eylem yapmasına fırsat vermeyen Mehmetçik,  hava ve arazi şartlarındaki olumsuzluklara aldırış etmeden operasyonlarını  kararlılıkla yürüttü.
 
Sözde sorumlular tek tek etkisiz hale getirildi
 
Güvenlik güçleri, yurt dışında olduğu gibi yurt içinde de terör  unsurlarını yok etmek için çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.
 
Doğu ve Güneydoğu kırsalında hava ve kara operasyonlarıyla  teröristlere hem personel hem de ciddi lojistik kayıp yaşatan güvenlik güçleri,  düzenlediği operasyonlarla örgütün birçok sözde sorumlusunu da etkisiz hale  getirdi.
 
Tunceli merkez kırsalında 2 Haziran'da etkisiz hale getirilen 7  teröristten birinin, terör örgütü PKK'nın sözde Doğu Merkez Gücü Sorumlusu  "Kurtay Rojova" kod adlı Kaniar Müslim olduğu belirlendi. Aynı gruptaki 2  teröristin ise İçişleri Bakanlığının Aranan Teröristler Listesi'nin "gri"  kategorisindeki Erkan Ordu ve Ramazan Yasugey adlı örgüt mensupları olduğu tespit  edildi.
 
Tunceli'de 13 Haziran'da düzenlenen operasyonda ise İçişleri  Bakanlığının Aranan Teröristler Listesi'nin "gri" kategorisinde bulunan "Ferhat  Dersim" kod adlı Ertan Erol etkisiz hale getirildi. Erol'un, 3 yıl önce Jandarma  Binbaşı Yavuz Sonat Güzel'in şehit edilmesi olayına karışmış olabileceği  belirtildi.
 
Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında 14 Haziran'da güvenlik güçleri  ile teröristler arasında çıkan çatışmada, sözde "Amed eyaleti Mazlum-Akdağ" bölge  sorumlusu, "Aryen" telsiz çağrı adını kullanan "Dilovan Bahtiyat" kod adlı Fatih  Kırtay ve "Dicle Hevirdar" kod adlı Rojbin Akyol etkisiz hale getirildi.
 
PKK'nın lojistik sorumlusu öldürüldü
 
Bitlis'te 28 Haziran'daki operasyonda etkisiz hale getirilen 10  teröristten birinin, Aranan Teröristler Listesi'nin "kırmızı" kategorisinde  bulunan Sefer Açar olduğu belirlendi. Terörist Açar'ın 1998'de jandarma  helikopterinin PKK tarafından düşürülmesi sonucu 15 askerin şehit düştüğü  saldırının faili olduğu saptandı.
 
Irak'ın kuzeyine 13 Temmuz'da düzenlenen hava harekatında öldürülen 3  teröristten birinin, PKK'nın lojistik sorumlusu Hasan Çakmak olduğu anlaşıldı.  "Delil Karakoçan" kod adlı teröristin, Avaşin/Basyan ve Zap bölgelerinde her  türlü silah, mühimmat, uyuşturucu ve yiyecek sevkiyatlarının koordinatörlüğünü  yaptığı belirlendi.
 
Terör örgütü PKK'nın sözde "İskandinavya sorumlusu" olan ve kırmızı  bültenle aranan C.D. 14 Temmuz’da Danimarka'da yakalandı.
 
PKK'nın Karadeniz açılımına büyük darbe vuruldu
 
Trabzon'un Maçka ilçesinde geçen yıl ağustosta çıkan çatışmada 15  yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden "kırmızı" kategoride aranan  PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu "Zeynel" kod adlı Mehmet Yakışır, 15  Temmuz'da düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi. Giresun ve Gümüşhane  kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlarda PKK'nın  Karadeniz açılım grubuna büyük darbe vuruldu.
 
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 23 Temmuz'da etkisiz hale getirilen  teröristin, "gri" kategoride bulunan ve örgütün sözde "Amed eyaleti özel güç  sorumlusu" "Aram Civan" kod isimli Osman Gülen olduğu tespit edildi.
 
Tunceli-Ovacık kırsalında 6 Ağustos'ta düzenlenen operasyonda,  aralarında TKP/ML-TİKKO'nun sözde Ovacık gücü sorumlusu "Yusuf" kod adlı İlker  Tezer'in de olduğu 6 terörist etkisiz hale getirildi. Aynı operasyonda etkisiz  hale getirilen teröristlerden birinin de Aranan Teröristler Listesi'nde "turuncu"  kategoride yer alan TKP/ML TİKKO bölge sorumlusu "Deniz Doğan" kod adlı Cumhur  Sinan Oktulmuş olduğu öğrenildi.
 
Şehitlerin kanı yerde kalmadı
 
Aranan Teröristler Listesi'nde "kırmızı" kategoride bulunan "Atakan  Mahir" kod adlı İbrahim Çoban'ın, 11 Ağustos'ta Tunceli'de etkisiz hale  getirildiği bildirildi. Birçok terör olayının planlayıcısı olan terörist  Çoban'ın, Tunceli'de 6 öğretmen ve 2 güvenlik korucusu ile Tokat'ta 7 güvenlik  görevlisinin şehit edilmesi olaylarına karıştığı belirlendi.
 
Tunceli'deki aynı operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden  birinin ise örgütün sözde Erzurum eyalet sorumlusu "Roni-Munzur" kod adlı Mahmut  Laçin olduğu tespit edildi. Laçin'in daha önce etkisizleştirilen aynı görevdeki  "Panzer Kemal" kod adlı Medeni Sayılgan'ın yerine getirildiği saptandı. Laçin'in  etkisizleştirilmesiyle örgütün daha önce tamamen çökertilen Erzurum grubunu  yeniden oluşturmaya çalıştığı anlaşıldı.
 
Aynı kentte 14 Ağustos'ta düzenlenen iç güvenlik operasyonunda Aranan  Teröristler Listesi'nde "turuncu" kategoride bulunan, terör örgütü PKK'nın sözde  Dersim Saha ÖSB/YPS sorumlusu "Rezzan Mardin" kod adlı Ömer Duran ve sözde Batı  Cephe YJASTAR sorumlusu "Jindar" kod adlı Pınar Yıldırım etkisiz hale getirildi.
 
PKK'nın üst düzey isimleri de ağır darbe aldı
 
TSK ile MİT tarafından Irak'ın kuzeyindeki Sincar bölgesine 15  Ağustos'ta düzenlenen ortak operasyonda, PKK'nın sözde elebaşlarından KCK yürütme  konseyi üyesi "Mam Zeki Şengali" kod adlı İsmail Özden'in etkisiz hale  getirildiği bildirildi.
 
Şırnak'ın Kaval Dağı bölgesinde 20 Ağustos'ta etkisiz hale getirilen  teröristlerin terör örgütü PKK'nın sözde "Botan saha sorumlusu", "Brüsk Cizre"  kod adlı Yusuf Sungur ile yardımcısı "Eşref Batü" kod adlı Serbest Gün olduğu  belirlendi.
 
Gümüşhane'de 22 Ağustos'ta düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilen 2  teröristten birinin, Aranan Teröristler Listesi'nde "kırmızı" kategoride yer alan  "Türk Tarık" kod adlı Barış Öner olduğu kaydedildi.
 
Yiyecek dahi bulamayan teröristler çıkmaza girdi
 
Güvenlik güçlerinin aralıksız devam eden operasyonları sonucu terör  örgütü PKK'nın yaşadığı çöküş, istihbari çalışmalarla da gün yüzüne çıkıyor.
 
Örgüt, 2016 ve 2017 ile bu yıl yürütülen operasyonlarda verdiği  kayıplar nedeniyle büyük panik yaşıyor.
 
Bölge halkı üzerindeki etkisini tamamen kaybeden örgüt, yaptıkları  ihbarlarla güvenlik güçlerinin operasyonlarına yardımcı olan vatandaşların da  desteğiyle çıkmaza girdi.
 
Yakalanan ve teslim olan teröristlerin verdikleri ifadeler, örgütün,  güvenlik güçlerinin operasyonları karşısında çaresiz kaldığını ortaya koyuyor.
 
Bunun son örneği, Amanos Dağları'nda yürütülen operasyonlarda görüldü.  Bir grup teröristin SİHA'lar tarafından vurulduğu bölgede yapılan istihbarat  çalışmasıyla, örgüt mensuplarının avladıkları yaban domuzunu açık arazide yerken  güvenlik güçlerinin hedefi olduğu belirlendi.
 
PKK'lı teröristlerin, başarılı operasyonlar sonucu hareket  kabiliyetlerini kaybettikleri, yiyecek bulmakta bile zorlandıkları belirtildi.
 
Kandil teröristlere mezar oluyor
 
TSK tarafından Irak'ın kuzeyindeki Hakurk, Gara, Metina, Zap, Kandil  ve Avaşin Basyan bölgelerini terör örgütünden temizlemek amacıyla başlatılan  operasyon hava destekli sürüyor.
 
Terör örgütünün yuvası konumundaki Kandil'de bulunan hedeflere hava  harekatları düzenleyen TSK, bölgedeki PKK hedeflerini gece gündüz ateş altında  tutarak örgüte ağır darbe vuruyor.
 
Irak'ın kuzeyi ve Kandil'e yönelik son aylarda düzenlenen hava  harekatları ve operasyonlarda 400'e yakın terörist etkisiz hale getirildi, terör  örgütüne ait sığınak, barınak, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullanılan  hedefler imha edildi.(Kaynak:Vatan)

Etiketler : terörist
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri