ustilanlar
23 Temmuz 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > TÜRK POLİSİ 174. YAŞINDA
Mehmet Çatakçı

TÜRK POLİSİ 174. YAŞINDA

15.04.2019 09:43 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Türk Polis Teşkilatı'nın 174'üncü kuruluş yıl dönümü ülkemizde çeşitli illerde törenlerle kutlandı. Şehirlerimizde Atatürk Anıtları önünde merasimler yapıldı. Emniyet Müdürlüklerinin çeşitli birimlerinde görev yapan amirler, polisler, Polis Okulu öğrencileri, gaziler ve şehit aileleri, vatandaşlar törenlerde hazır bulundular. 24 Saat,  gecesini gündüzüne katarak toplumumuzun huzur ve güven için canla başla çalışan polislerimizin Polis Haftası’nı kutlarım.
Antalya, Diyarbakır, Erzurum, gibi hassas noktalarda görev yapan Emniyet Müdürlerini kutluyorum.
Görevlerini başarı ile yürütüyorlar.
Antalya, Alanya, Erzurum, Diyarbakır, Tunceli, Siirt gibi bölgelerde görev yapan Jandarma komutanlarını da kutluyorum.
Yaptıkları operasyonlar takdire şayandır.
Başarılı ve Çalışkan Emniyet Genel Müdürü disiplini, çalışkan ve babacan yapısı ile Celal Uzunkaya’yı ve Jandarma teşkilatında yaptığı yeniliklerle Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin Paşayı da tebrik ediyorum.

Polis ve Jandarma teşkilatları ülkemizin en önemli kuruluşlarından biridir. Bu kuruluşların çağdaş yöntemlerle idare edilmesi, güncel bilgilerle yenilenmesi gerekir. Atatürk Türk Polisinin eğitimli olması konusunda kararlı olmuştur. Ata için ülkenin iç güvenliğinin, huzur ve asayişinin sağlanması ve bunun devamlılığı daima çok önemli olmuştur.
Cumhurbaşkanı  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “….Herkes biliyor ki ve bilmelidir ki; Polis ve Jandarma kuvvetleri, vatandaşlara huzur ve sükun temin eden Cumhuriyetin kanunlarına ve medeniyet düşmanlarına karşı kullandığı bir kalkandır. Cumhuriyet kanunlarına memleketimizin huzur ve asayişine karşı gelebilecek ve vatandaşların hürriyetine tecavüz edebilecek her şerrin kafası bu kalkana çarpmalı ve parçalanmalıdır.” Sözleriyle konunun önemini kesin olarak belirtir.
10'uncu kuruluş yıldönümünde görkemli Cumhuriyet törenlerine  katılmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğünce 100 kişilik bir polis birliği hazırlanır. Emniyet Müdürü Ekrem Şerif bey birliği özenle seçtiği polislerden oluşturur. Özel Polis Birliği 29 Ekim 1933’deki resmi geçitte halkın ve Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük hayranlığını kazanır.
Atatürk, Çankaya köşkünde bir akşam toplantısı tertipler. Yeni polis okullarının açılarak, çağdaş polis kurumunun yetiştirilmesini ister. Bu konuda yönetici ve bilim adamlarının görüşlerini alma amacındadır. İçişleri Bakanı ekonomik sebeplerle böyle bir uygulamaya gerek olmadığını ileri sürer. O zamanlar devlet daireleri için Ankara'nın İtfaiye Meydanı ve çevresindeki işyerleri ve kahvehanelerden toplanan kişiler memurluğa aday gösterilir. Okur-yazar ya da İlkokul mezunu, askerliğini yapmış, sakatlığı bulunmayan kişiler seçilir. Polis olmak için gösterişli  fizik önemlidir. Siyasi polis olma şartlarından önemlisiyse kişinin yüzünde şark çıbanı izlerinin bulunmamasıdır.
Mustafa Kemal Atatürk, İçişleri Bakanına polis aday adaylarını nasıl seçtiğini sorar. Adayların seçilme şeklini öğrenir ve yaverini çağırtır. "İtfaiye meydanında polis olabilecek vasıfta bir şahıs al getir" der.  Kısa sürede polis olabilecek nitelikte bir şahıs huzura getirilir. Ata, memleketini öğrenir. Askerliğini yapmıştır. Yaverinden Harput'lu Fikri'ye dolu bir silah verilmesini ister. "Tüfeği doldur. Tavana ateş et” emrini verir. Fikri hiç tereddütsüz, sorgulamadan, silahını tavana yöneltir ve beş kez ateşler. 
Atatürk sonra kendi görevlendirdiği polis memuru Ragıp efendiyi çağırtır. Kendisine şaşırtıcı bir emir verir. Ragıp efendi sebebini öğrenmek ister. Ata onu odadan gönderir ve İçişleri Bakanına "Şükrü bey ilk gelen Harput'lu Fikri'ye seni vurmasını söylesem vurur muydu?" diye sorar. “Vururdu.” Cevabını alır. "Ragıp efendiye seni vurmasını söylesem vurur muydu?" deyince, bakan kararlılıkla "Vurmazdı paşam" diye cevap verir. Toplantıdaki insanlara gerçek bir ders veren Atatürk, Polis Koleji Polis Enstitüsünü açılması ve en değerli hocaların temini emrini verir. 
Dünyanın kabul ettiği Lider “Ulusu ulus yapan, ilerleten ve geliştiren güçler vardır: Polis, asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır. Polis, kanun adamıdır. Ona her zaman saygı göstermeli ve itaat edilmelidir. Polise karışılmaz, vazifesini yaparken serbest bırakılmalıdır. Herkesin polisi kendi vicdanıdır fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” Polislerle ilgili konulardaki hassasiyetini sıklıkla ortaya koyar.  
Atatürk’ün kuruluşunu yaptığı gücünü yasalardan alan, milletimizin huzurunun,  devletimizin bölünmez bütünlüğünün teminatı Polis Teşkilatının 174'üncü kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Vatanı, milleti, bayrağı uğruna şehit olan Türk Polisi, kudretini damarlarındaki asil kandan alır. Şerefli görevinde  insan haklarına saygınlığıyla, manevi varlığıyla, hukukun üstünlüğüne inanarak ülkemizin güvenliğinin teminatı olmaya devam etmektedir.  Köklü Polis teşkilatımızın kuruluş yıldönümünü kutlarken, görevini başında  şehit olan polislerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Polislerimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesi, maddi açıdan rahatlattırılması; Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ve Türk Polis Teşkilatı  kurumunun  ileri düzeye yükseltilmesi için Türk Ulusu’nun maddi ve manevi desteğine ihtiyacı vardır.
Bu özel haftada maddi ve manevi anlamda şehit polis ailelerimizle dayanışma içinde olmanın en uygun zamanıdır.
TÜRKİYE’YE YÖNETİCİ 
HACIBAYRAM VELİ 
ÜNİVERSİTESİNDE YETİŞİYOR…
Gazi Üniversitesinden ayrılarak kurulan Hacı Bayram üniversitesi Türkiye’de gerek özel sektöre gerekse kamu sektörüne yönetici yetiştiriyor.
31 öğrencisi ile hizmet veren üniversite Sosyal Bilimler üzerine eğitim veriyor.
Hukuk, İFF, Edebiyat, Sanat alanında öğrenci yetiştiren Üniversite aynı zamanda yüksek lisans ve akademik çalışmalar üzerinde ağırlık veriliyor.
30 Araştırma merkezi ile hizmet veren üniversite şu anda Orta Asya ve Afrika ülkeleri üzerinde Akademik çalışma yapıyor.
ERZURUM’UN GURURU VE 
MEDENİ İFTAHARI REKTÖR 
PROF. DR. YUSUF TEKİN…
Uzun yıllar Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık görevini yürüten Prof.Dr. Yusuf Tekin Gazi Üniversitesinden ayrılarak kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi kurucu Rektörü Tekin şimdi de Türkiye’nin geleceği ile Akademik çalışmalar yaptırıyor.
TODAİ bu üniversitenin bünyesinde görev yapıyor.
Eski adı Ortadoğu Anma İdaresi Enstitüsü olan TODAİ gerek özel ve gerekse kamu kuruluşlarına üst düzey akademik yönetici yetiştiriyor.
Rektör Tekin ile sohbet ederken bir konuya dikkat çekti.
Üniversitelerde dağıtımlar adil olmuyor diyerek şu noktaya dikkat çekti.
Üniversiteye gelen parayı rektör önce Tıp,Mühendislik gibi fakültelere % 80 ayrılırken sosyal bilimlere %20 ayrılıyordu.
Şimdi biz Sosyal Bilimler ağırlıklı olduğu için Güzel Sanatlara,Hukuka,ve Akademik çalışmalara veriyoruz.
Kadro dağıtımında da bunu böyle uyguladıklarını belirtti.
Yine Türkiye’de yapılan yatırımlarla ilgili politikalar akademik çalışmalarla sağlanacak.
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.