ustilanlar
20 Ağustos 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > TRUMP ABD İSTİHBARATINDAN DARBE YEDİ
Mehmet Çatakçı

TRUMP ABD İSTİHBARATINDAN DARBE YEDİ

11.02.2019 09:50 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Başkan Donald Trump Veliaht Prens Selman’ı Kaşıkçı cinayetinden aklamaya hazırlanırken istihbaratın elindeki bilgiyi New York Times patlattı: 
Prens Selman’ın Eylül 2017’de yaptığı bir telefon görüşmesinde Kaşıkçı için “Eğer muhalefet etmeyi keserek ülkesine dönmezse kurşunla peşine düşün” emrini verdiği ortaya çıktı. 
NYT’ye göre Selman ve danışmanlarının yaptığı konuşmalar, Veliaht Prens’in Kaşıkçı’yı ortadan kaldırmayı çok uzun süre önce düşünmeye başladığını gösteriyor.
Meğer, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi ve ABD’nin diğer istihbarat örgütleri, Selman’ın yıllardır yaptığı sesli ve mesajlı haberleşmeleri kayda almışlar. (Kayıtları zamanında taramış olsalardı, belki de cinayetin önüne geçilmiş olacaktı.)
Şimdi tüm kayıtları tarıyorlar ve Kaşıkçı cinayetinde parmağı olanları birer birer saptayıp olayı tam anlamıyla aydınlatacak verileri topluyorlar.
*
Selman’ın kayda alınan “Kaşıkçı” görüşmelerini yaptığı iki danışman var. Biri Turki Aldakhil, diğeriyse Suud el Kahtani. İkisiyle de Kaşıkçı’yı konuşuyor ve muhtemelen “öldürme” emrini ikisine birden veriyor. 
2 Ekim 2018 tarihinde Riyad’dan İstanbul’daki Başkonsolosluk yerleşkesine gönderilen 15 kişilik ekibin içinde yönetici olarak muhtemelen bu iki isim de var. 
Ve aynı gün Cemal Kaşıkçı Başkonsolosluğa giriyor ama bir daha ondan haber alınamıyor.
Evet, Trump’ın Kaşıkçı cinayeti konusunda ABD yönetiminin görüşünü açıklaması için tanınan süre dün sona erecekti.
Ancak, istihbarat örgütleri, New York Times gazetesinin de desteğiyle Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Selman’a Trump tarafından can simitleri atılmasını engellemeye çalıştılar. 
Başarılı olup olmadıklarını bugün yarın göreceğiz.
*
Bu arada... Amerikan istihbaratının Kaşıkçı cinayeti nedeniyle yaptığı bu çalışmanın İsrail’e dokunan bir yanı da olabilir gibi görünüyor.
Şöyle ki, Trump’ın damadı Jared Kushner’in “yüzyılın anlaşması” için çok yakında Körfez turuna çıkması bekleniyor. Amaç Donald Trump’ın bu planını Arap ülkelerine pazarlamak. 
Gerçekse ekonomik destek, yatırımlar, kalkınma filan gibi sözlerle kandırarak Filistin’i tamamen bitirmek ve İsrail’in henüz işgal edemediği toprakları da Tel Aviv yönetimine armağan etmek.
Zaten planın detayları açıklanmıyor. Bir “yüzyılın anlaşması” lafıdır gidiyor.
Sızan ya da sızdırılan bazı bilgiler var ki, savaş çıkarır.
Örneğin, Kudüs’ün tamamının İsrail’e bırakılması... Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin legalleştirilmesi... İsrail tarafından yerlerinden edilen 6 milyona yakın Filistinli sığınmacıya geri dönüş hakkı verilmemesi...
Kimbilir daha neler var?
*
Tüm sorun Körfez ülkelerinin en azından tepkisiz hale getirilmesinde.
Bu mümkün mü? Kilit ülke Suudi Arabistan, kilit isim Veliaht Prens Selman. 
Herhalde bu görevi de Selman’a verdiler.
Program şöyle:
Damat Kushner, önce Avrupa’da İsrail Başbakanı Netanyahu’yla bir görüşme yapacak. 
Şubatın ikinci yarısında da, ilkin Suudi Arabistan’ı, ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ni, sonra da Umman, Bahreyn ve Katar’ı ziyaret edecek.
Trump, Prens Selman için şimdi üzülmesin de, ne yapsın... 
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.