ustilanlar
15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > TEOG emlak fiyatlarını ikiye katladı
Mehmet Çatakçı

TEOG emlak fiyatlarını ikiye katladı

12.11.2017 23:33 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Eğitimi eğitimciler yönetmedi mi işte eğitimin hali?..
Eğitimin her kademesinde arızalar artıyor bir türlü eksilmiyor.
Görevden giden Bakanlar Masteşarı suçluyor,bizi bu adam yanılttı görevden alamadık..
Duyda inanma?
Kuşku yok ki? Eğitim her şeyin başı. Gelin görün ki, eğitime model arayışları bir türlü bitmiyor ve en doğru olanı da bir türlü bulamıyoruz.
Nitekim?
TEOG sınavının kaldırılacağı açıklandığında öğrenci velileri arasında gözlenen sevinç ve heyecanın yerini hafta sonundan itibaren yine karamsarlık aldı.
Öyle ki?
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yeni sistemi açıklamasından sonra sosyal medyada "Bizim çocuk 100 metreyle Fen Lisesi'ni kaçırdı" gibi, "Bizim eve en yakın okul Kız Meslek Lisesi, ben şimdi ne yapacağım?" gibi geyik muhabbeti olarak adlandırılan tarzda paylaşımlar başladı.
Biz de?
KAMU-SEN Genel Başkanı İsmail Koncuk İsyan ediyor.
Ve sıralıyor?
"Türkiye'de 11 bin lise türü okuldan 600'ü nitelikli okul kapsamına alınacak ve sınavla girilecek. Sınav kalkıyor deniliyor, ama tam aksine, bu 600 okula girebilmek için büyük bir yarış olacak."
Yereli değerlendirdi:
"Bursa'da 65 Anadolu Lisesi, 8 de Fen Lisesi var. 73 okuldan en fazla 10 okul kalacak. Dolayısıyla büyük bir yarış başlayacak."
İki?
"Her yıl 40 bin çocuğumuz TEOG sınavına giriyor, bunların 11 bini Anadolu Liselerine yerleştiriliyordu. Anadolu Liselerine yüzde 27 kontenjanı uygulandığı için bu rakam 1600-1800 arasına inecek."
Üç?
"Bursa'da okulların coğrafi dağılımları adil değil. Örneğin Acemler bölgesinde Bursa Anadolu Lisesi ile Cumhuriyet Anadolu Lisesi duvarları bitişik. Hemen arkalarında Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi var."
Benzer durumun, okulların aynı bölgede yoğunlaşması nedeniyle Yıldırım ve Nilüfer için de geçerli olduğunu söyleyen Türkoğlu şuna dikkat çekti:
"Okulların coğrafi dağılımı gibi türlerinin dağılımı da eşit değil. Ekonomik düzeyi yüksek bölgelerdeki iyi okullarda maddi varlıklı ailelerin çocukları okuyabilecek."
Şunu da ekledi:
"TEOG sınavının iptaliyle başlayan kaos, açıklanan sistemle daha da büyüdü. Eğitimi yeni kaoslar bekliyor. Endişelenmemek elde değil."
ÖZEL OKULLARA YÖNLENDİRME 
BU SİSTEMLE DAHA DA ARTACAK.. 
TEOG sınavı yerine getirilen yeni eğitim sistemiyle ilgili görüşlerini sorunca Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk  kaygılarını şöyle dile getirdi.
Düşüncesi şu:
"Bu sistem eğitimi özel okullara yönlendiriyor, daha doğrusu havale ediyor. Kamusal eğitim gözden çıkarılmış gözüküyor."
Öngörüsü de şu:
"Neredeyse her iş hanı altına temel lise adı altında özel okul açılıyor. Anadolu Lisesi'ne giremeyen parayı kıyıp buralara gitmek zorunda kalacak."  
Sözün kısası gelen gideni aratıyor?.
Milli Eğitim kör topal yürümeye devam ediyor olan Türkiye Cumhuriyetini yarın emanet edeceğimiz gençlere oluyor?
Yazık beyler yazık??

Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.