ustilanlar
23 Şubat 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Şener > Tarihi, gelecekle buluşturan başkan
Mehmet Şener

Tarihi, gelecekle buluşturan başkan

09.07.2018 23:23 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Şener
Yaptığı kentsel dönüşüm projeleriyle Erzurum'a yepyeni bir çehre kazandırıyor
Bugüne kadar yaklaşık 
300 milyon lira kamulaştır- ma bedeli ödeyen Yakutiye Belediyesi, binlerce harabe yapıyı sökerek 
ortadan kaldırdı.
Ecdada vefa ve saygı
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut yaptığı kentsel dönüşüm projeleriyle, bir yandan göz ardı edilen tarihi eserleri gün yüzüne çıkarıyor, bir yandan da yeni Erzurum'u vücuda getiriyor. Tarihi dokuya sadık kalınarak geliştirilen projeler sayesinde, birkaç yıl içinde yepyeni bir Erzurum ortaya çıkacak. Bu beklentiyi gerçekçi kılan en somut proje ise; Üç Kümbetler, Hacı Cuma, Mehdi Efendi, Murat Paşa ve Yakutiye civarı... Bir de sayısı elliyi geçen parklar var ki, hakikaten belediyeyi alkışlamamak imkansız.
Eskinin izlerini taşıyacak
Kentsel dönüşüm projelerine şimdiye kadar yaklaşık 300 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyen Yakutiye Belediyesi bu sayede,  birbirinden kıymetli tarihi yapıları daha görünür hale getirdi. Projenin birinci aşaması, kamulaştırmayı sorunsuz bir şekilde tamamlamaktı; Yakutiye Belediye bu aşamayı büyük bir başarıyla sonlandırdı. Şimdi projenin ikinci etabına geçiliyor. Bu da harabe yapılardan temizlenen özellikle Üç Kümbetler ve Hacı Cuma'da inşa edilecek olan yeni yapılaşmada...
Asla beton yığını olmayacak
Başkan Ali Korkut ve ekibi, bu ikinci aşamayı da en doğru biçimde yönetmek adına kılı kırk yararak titiz bir çalışma yapıyor. Ana hedef şu: Erzurum'u tarihi dokusuna halel getirmeden yeniden kurmak. Başkan Ali Korkut bu konuda oldukça iddialı ve tavizsiz. "Yakutiye yeniden kurulurken bu şehrin kültürü, tarihi, sanatı ve hafızası asla tahrif edilmeyecek. Misal; Üç Kümbetler'e ya da Hacı Cuma'ya anlamsız bir bina yığını olmayacak. Eskiyi yeniyle buluşturan bir sentez yapacağız" diyor.


Etiketler : şener
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.