ustilanlar
26 Nisan 2019 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > TAHRAN'DAKİ ÜÇLÜ İDLİB ZİRVESİ'Nİ DÜNYA CANLI İZLEDİ PUTİN NİYE ATEŞKESE KARŞI ÇIKTI
Mehmet Çatakçı

TAHRAN'DAKİ ÜÇLÜ İDLİB ZİRVESİ'Nİ DÜNYA CANLI İZLEDİ PUTİN NİYE ATEŞKESE KARŞI ÇIKTI

10.09.2018 09:35 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
İran'da Üçlü İdlib Zirvesi yapıldı. Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin zirvesini dünya canlı izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bölgedeki varlığını korumakta kararlıdır. Bir ateşkese adım atılmasında büyük fayda var. Ateşkes ilanı yapabilirsek önemli bir adım olacak" dedi. Ruhani de, "Suriye'nin yasal hükümetiyle işbirliği yapılmalıdır. ABD'yi Fırat'ın doğusundan çıkmaya zorlayalım" açıklaması yaptı. Putin ise, "Sadece İdlib'de terörist kaldı. Suriye hükümeti tüm toprakları denetlemeli" vurgusu yaptı. Tahran Bildirisi başkanlar tarafından onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin bildiride yer almasını talep etti. Erdoğan, Putin ve Ruhani zirve sonrası basın toplantısı da düzenledi. 
Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavırları konuşma yaparken hareketleri ve kendine duyduğu öz güveni kameralara yansıdı. 
Bölgede yapılması gerekenleri bütün basın huzurunda söyledi. 
Erdoğan konuyu açıklığı ile ortaya koyarak şu gerçekleri anlattı.                                                                            
Soçi'deki başlayan süreç Ankara ve bugün Tahran ile devam ediyor. Suriye'de en uzun sınıra biz sahibiz. Bu sınırda İdlib halkının kaçacağı yer Türkiye. Türkiye olarak biz şu anda zaten 3,5 milyona ev sahipliği yapıyoruz. İdlib'in şu anda nüfusu 3,5 milyon. Böyle bir 3,5 milyona daha ev sahipliği yapmaya bizim gücümüz de imkanlarımız da yetmez. Atacağımız adım nedir? Müşterek olarak birlikte buradan olabilecek göçü engellemektir. Bunun için de terörle mücadelede başarılı olmamız lazım. Oradaki mülteci göç bunu durdurmamız çok büyük bir öneme haiz. Bu süreci artık sona erdirmenin yollarını bulalım çünkü Suriye halkı bir an önce kendi anayasasını, adil bir seçimi bekliyor. Bunu hep birlikte başarmamız lazım. 
Özellikle Suriye halkının yeni bir Anayasa ve tarafsız baskısız bir seçimle Suriyelilerin geleceklerine yön vermelerini belirtmesi Putin’in yüz ifadelerinin değişmesine neden oluyordu. 
Putin ise anlaşılıyordu ki hem Esad’ı hem de ABD yi kırmama noktasına yönelikti. 
Zaten bazı sorular karşısında zorlanarak cevap vermesi ve yüz hatlarının gerginleşmesi bunun bir göstergesi idi. 
Anlaşılıyordu ki Putin İdlib”de bir ateş kes değil,Esad güçlerine burayı teslim etmesinden yana. 
Sivil halkı fazla düşünen yok zaten. 
Erdoğan’dan başka….. 
Putin zaten Fırat’ın doğusuna ABD nin desteği ile yerleşmeye çalışan terör örgütleri PKK, PYD, YPG ile ilgili fazla bir şey söylemiyor yandan dolaşıyor. 
Türkiye bunu bildiği için Erdoğan bu bölgede buna kesinlikle izin verilmeyeceğini belirtiyor. 
Ruhani ev sahipliğinin vermiş olduğu rahatlıkla hareket ediyor,hiçbir tarafı incitmeden sahada top koşturur gibi,sadece ABD’yi kızdırmak için bazı ifadeler kullanıyordu. 
Bildiride Ateşkes ifadesi yer almadı. 
Ruhani buna tam destek vermedi. 
Putin’den yana olan tavırları da gözden kaçmadı. 
Zirveden beklenen İdlib’deki sivil vatandaşların merakla bekledikleri ve Türkiye’nin ısrarla alınması gereken kararın alınmaması bence zirveye gölge düşürmüştür. 

Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.