ustilanlar
20 Ocak 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > Siyasette kadının adı nerede?
Ömer Nazmi Yavuz

Siyasette kadının adı nerede?

09.01.2018 10:51 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Ak Parti kadınlarla geldi ve kadınların önemli bir desteği ile iktidarını sürdürüyor, tespitini ya da iddiasını yabana atmayacaksak, Ak Parti'yi iktidardan düşürecek ve götürecek olan da kadınlardır, tespitine ya da iddiasına gülüp geçmek olmaz elbet.
Hayatın her alanında olduğu gibi, siyasette de erkeklerin kadınları sömürdüğü ne yazık ki bir gerçek. Her parti, hemen hemen her seçimde, hemen hemen her yerde, hemen hemen her listede kadın adaylara yer verir; verir de listenin neresine koyar; asıl olan budur!
Listenin altlarına sıkıştırılmış olan kadın adaylar, gecelerini gündüzlerine katarak ve her evin kapısını çalarak çalışır, oy toplarlar.  Ve bu da üst sıralara oturtulmuş ve havasından geçilmeyen erkeklere yarar. Her yerde, her zaman, her partide olmasa da genellikle bu böyledir.
"Kocam bana kuma getirebilir," diye onursuzca zırvalayan; ya da "hocanın da kocanın da vurduğu yerde gül biter," diyerek ezik kişilikleriyle dolaşan küçük bir azınlığı saymaz isek, yüzünü gökyüzüne çevirerek haksızlığa başkaldıran kadınlarımız sanıldığından da çoğunluktadır. 
Çünkü, kadınlardaki vicdan, kadınlardaki sevgi, kadınlardaki acı eşiği, kadınlardaki enerji biz erkekler tayfasından daha çoktur ve daha da yücelerdedir. Bunu bu satırların yazarı değil, bu konuda mürekkep yalamış olanlar söylüyor.
Siyasetteki kadının yerini ve çalışmalarını ülke çapında birçok yerden örneklerle sunmak mümkün; ama biz kendi kentimize bakalım.
Bakalım, ne göreceğiz!
Örneğin, Ak Parti Milletvekili Sayın Zehra Taşkesenlioğlu!
Ey vekil, sende yorulma yok mu, dersek abartılı bir soru olmaz sanırım.
Hanımefendi son günlerde, henüz bu coğrafyada leylekleri kanat açmadan havada görmüş olmalı ki; Erzurum'da ilçe ilçe, panel panel gezmesi yetmiyormuş gibi, "ver elini Muş, sana da geliyorum Ağrı," diyerek karda kışta, tipide ayazda bir kuş misali oradan oraya konmakta.
Niye acaba!
Söyleyelim.
Kendisine göre mensubu olduğu partinin başarısına katkı vermektir; ama bize göre, bilinçaltındaki kadınların ezilmekte olduğu düşüncesiyle gittiği her yerde onları cesaretlendirme ve yaşamın göbeğine yerleştirme çabası olmalı!
Sayın Taşkesenlioğlu, gittiği her yerde, her kadına, bazı inekler ya da öküzler gibi, "senin yerin evindir, otur oturduğun yerde, doğur doğurduğun yerde," demiyordur her halde; zaten bunu diyecek olsa kendisiyle ters düşer!
Eminiz ki birçok kadın, kendini O'nun yerine koyarken seçim zamanı da sandığa giderken bunu unutmamakta.
Siyasetin içinde, dışında; yani genelde kadınların gücünü, sevgisini, öfkesini, vicdanını ve adalet duygusunu öteleyenler hayatın her alanında avuçlarını yalarlar!
Adalet duygusu!
Hiç düşünmez miyiz?!
Adaletin sembolü, neden kaytan bıyıklı bir delikanlı ya da saçı sakalı ağarmış bir yaşlı olarak değil de "Themis" denilen bir kadınla imgelenmiştir.
Çünkü dünya var olduğundan beri ister mitolojik olsun, ister gerçek; ister Yaradan'ın verdiği olsun, ister doğanın geliştirdiği kadındaki adalet duygusu ne yazık ki biz erkeklerin çoğunda yok!
Bana kalırsa, dünyadaki tüm savcılar erkek, tüm yargıçlar da kadın olmalı, diye çoğunluğa saçma gelecek bir cümleyi kurduktan sonra yine siyasete uğrayalım.
Bu yılın Temmuz ayında seçimlerin olacağını düşünenlere katılarak, kadın adayların büyük rol oynayacağını da söyleyebiliriz.
Ancak şu yer konusu, ben ve benim gibi düşünenlerin vicdanını sızlatır. Hangi parti olursa olsun, listelerin alt sıralarına yazılan kadınların sırtından ve çalışmasından geçinen bazı kasıntılar, yine siyaset meydanında salınırken, siyasetin boynunda değerli bir süs gibi, yani bir ziynet olarak kullanılan kadınlara haksızlık olacaktır.
Evet, kadınlar siyasetin özünde ve en önemli sözünde olmalı. Tıpkı, liderlerde Sayın Meral Akşener, milletvekillerinde Sayın Zehra Taşkesenlioğlu gibi!
Kimse kusura bakmasın. Hangi partide olursa olsun, hemcinslerimden acı eşiği çok yüksek, vicdanları daha da hassas ve sevgileri yüce olan kadınlara güvenirim.
Neden, derseniz!
Bunu da annemden bilirim!

Etiketler : ömer nazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.