ustilanlar
20 Ocak 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > SİYASETİN BİLİNMEZLERİ
Mehmet Çatakçı

SİYASETİN BİLİNMEZLERİ

08.04.2018 23:41 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
AK Parti iktidarınınZeytin Dalı Harekatı’yla Afrin ve çevresini terör örgütü YPG’den temizlenmesiyle siyaseten metal yorgunluğunun yok edilerek diriliş hareketinin yeniden başladığını ifade etmesiyle iç ve dış siyasette yoğun bir süreci yaşıyoruz.
Afrin’in uzantısı Tel Rıfat ve Sincar’a yönelik yeni operasyon”Bir gece ansızın gelebiliriz” mesajları Minnag Askeri Havaalanı ve ABD’nin Kamışlı’dan askerini kaydırdığı Menbiç’in boşaltılmasına yönelik çelişkili açıklamalar giderek karmaşıklaşıyor. ABD Başkanı Trump’un,"Suriye'den dönmenin vakti geldi, bunu ciddi düşünüyorum"açıklamasının ardından.Suudi Arabistan’a”Suriye’de kalmamızı istiyorsanız parsını verin” çıkışı,ABD Merkez Kuvvetler Komutanının"YPG Suriye'de ana ortağımız...Türkiye’nin Afrin’de YPG’ye karşı düzenlediği operasyonların IŞİD’i yenme konusunda dikkat dağınıklığına yol açtığı”şeklindeki değerlendirmesini ABD’nin Suriye’de yeni emanetçisi Fransa’nın asker desteği vermesi izledi. Bir grup İngiliz parlamenterin Kamışlı’ya gelerek terör örgütü yöneticileriyle görüşmelerini ABD’nin Menbiç konusundaki çelişkili açıklamaları bulmacaya çevirdi. Böylesi bir ortamda iç siyasete yönelik Cumhurbaşkanı ve Genel Kurmay Başkanıyla bir grup sanatçının sınır karakolunda askere moral etkinliği kamuoyunda ayrışma yarattı. Askere moral vermeden uzak show tepkiyle birlikte siyasette yeni tartışmaya yolaçtı. İktidar yöneticileri CHP liderine veryansındalar.
Bu ortamda TBMM’de günlerce tartışılan Rus ve Japon ortaklığıyla yapımına karar verilen Akkuyu Nükleer Santralinin temli Rus lider Putin’in katılımıyla yapıldı. Ardından Suriye siyasetinde ittifak ortağı olduğumuz Rusya ve İran liderler zirvesinde alınan kararlar okyanus ötesi ve uzantısı güçlere duyuruldu. Ortak basın toplantısında ise Rus ve İran liderlerinin Suriye’nin geleceğine ilişkin sözleri ABD ve AB ülkelerine karşı yeni stratejnin işaretlerini de verdi. Türkiye’nin hava savunma sistemleri ve silah alımı konusunda batıya mesajının sonucunu ileride göreceğiz.
Dış siyaset ülke gündemi oldu ama iç siyaset özellikle Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine odaklandı. Türk-İŞ’in Şeker-İŞ Sendikasıyla birlikte başlattığı ve 1.6 milyon imzalı 124 klasörü Başbakana verirken Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’nin 29 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de ihale ilanı yayınlandı. Tekirdağ’ın Muratlı İlçesi Kurtpınar Mahallesinde 21 bin 671 M2 taşınmazın ihalesine 10 Nisan’a kadar başvuru öngörülüyordu.2 Nisan tarihli Sabah Gazetesi’nin taşra baskısında satış ihalesinin iptal edildiğine ilişkin ilan yayınlandı. 2-3 günde ne oldu da ihale iptal edildi ?
CHP ve İYİ Parti şeker fabrikalarının satılmasına karşı eylemlerini sürdürüyor. CHP bugün Çorum’da şeker mitingi yapıyor. İYİ Parti de önümüzdeki günlerde bir fabrika önünde protesto eylemi yapacak.
TBMM’ye baktığımızda tartışmalar hafta başından buyana dinmedi. TBMM’de düzenlenen etkinlikte devlet tiyatrolarının kadın sanatçılarına karşı yapılan engellemenin tepkileri Salı günü CHP liderinin dilindeydi. Kadınların TBMM’deki eylemiyle başlayan tartışma Genel Kurulda birçok ülkelerle yapılan uluslararası antlaşmaların onaylanması görüşmelerinde gündeme geldi. Başkanvekilliğiyle başlayan tartışma TBMM Başkanının bayan devlet sanatcılarının engellenmediğine ilişkin ifadeleri ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün basın açıklaması arasındaki çelişkiler ortamı gerginleştirdi. TBMM Başkanı genel kurulu ikna edemediği gibi Uluslararası antlaşmaların görüşülmesinde iktidar grubunun iç tüzük değişikliği yerine grup önerisiyle süre sınırlaması istemi muhalefetin susturulmaya çalışılması olarak değerlendirildi. Tepki ve gerginliğe yolaçtı. Usul tartışmaları sonunda CHP ve HDP Genel Kurul salonunu terk etti.Antlaşmalar muhalefetsiz kanunlaştı. CHP Grup sözcüsü daha sonra salona girerek söz istedi. Başkanvekili bir dakika süre verince yeni bir tartışma daha yaşandı.
AK Parti’nin algı siyasetiyle birlikte TBMM’deki oldu-bitti anlayışıyla bir haftayı geride bırakırken büyük kongrenin Haziran ayına çekildiğine ilişkin söylentiler sonbaharda erken baskın seçim hazırlığı olarak yorumlanıyor.Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek’e şimşek çakıp çakmadığı ise şimdilik belirsizliğini sürdürsede siyasette karmaşık bir hafta biterken yeni haftaya bakalım…
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.