ustilanlar
27 Mart 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > POLİTİK POZİSYONLAR
Ömer Nazmi Yavuz

POLİTİK POZİSYONLAR

22.05.2018 15:01 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz

Baharı bekleyen kumrular gibi listeleri bekleyenler sonunda listelerine kavuştu. Listelere yeni girenler, ayrılan yerini sevenler, girip de yerini beğenmeyenler; listelerden boynu bükük çıkanlar, çıkıp da şaşkın ördek gibi bakakalanlar...

Olur bunlar!

Seçmen de, aday da listedeki yerin önemini bilmeyecek kadar saf değildir elbet.

Önemlidir ve bu yeri de aday olarak siz belirleyemezsiniz.

Yani bu işin rezervasyonu yoktur!

Genel Merkeze telefon açıp da, "bana şöyle ön taraftan rahat bir yer ayırır mısınız; ya da en önü isterim, farkı neyse veririm," diyecek değilsiniz ya!

Bu yer meselesi; çalışma, bilgi, birikim, iletişim ve de yüklenmeye çalıştığınız misyonla ilgilidir. Daha doğrusu böyle olmalıdır!

Her partide böyle midir?

Sanmam!

Bunu sanmama da, sandığım bir şey var ki o da alçak gönüllü olanların yeri burnu havada gezenlerden daha yukarılarda oluyor galiba.

Örnek mi?

26. dönemde AK Parti Erzurum milletvekili aday listesinin üçüncü sırasında bulunan Sayın Zehra Taşkesenlioğlu, 27. dönem listesinde bir basamak çıkarak 2. sıraya gelmiş.

Galiba insanlar ne kadar alçak gönüllü olursa, o kadar yükseliyor!

Her neyse!

Yine dönüp dolaşıp iktidarın Erzurum'da en güçlü rakibi olacağını düşündüğüm İYİ Parti'ye gelelim.

Buradaki liste meselesi çok başka!

Bakın, İYİ Parti teşkilatını Erzurum'da kurulduğundan bu yana izlemekteyim. Örneğin, İl Başkanı Sayın İbrahim Dumlu, görevi üstlendiğinde bu işi tam olarak götüremez, diye düşünenlerin arasında ben de vardım; ama herkes gibi yanıldım.

Genç yaşına rağmen İYİ Parti'yi sırtlayarak taşımaya başladı.

Ve kendi tanımlamasıyla, hepsi İYİ insanlar olan yönetim ve aday adaylarıyla yola koyuldu. Hele bunların arasında bir Canan Uçar var ki, gerçekten kanatsız kuş, ne dere dinliyor, ne yokuş. Bu yüzden çoğu kişi Sayın Uçar için, Ankara istikametine gidecek olan trene birinci mevki olmasa da ikinci mevkiden bileti kesmişti bile.

Her ne olmuşsa bir gecede ikinci mevki, üçüncü mevki olmuş!

Canan Uçar da "dönen dönsün, ben dönmem yolumdan," diyerek çalışmalarına aynı hızla devam edeceğini söyledi. Bir de bu tür işlerin Tatar Ramazan'ı olacakmış bozacakmış oyunu!

Ne diyelim, kolay gele!

İYİ Parti'nin listesindeki ilk sıraya gerçekten birçok isim yakışırdı.

Melih Kırkpınar, Cemal Şengel, Vahit Bingöl, Fevzi Budak, Cezmi Polat gibi isimlerden hangisini koyarsanız koyun, kimse itiraz etmezdi her halde. Kaldı ki bir de Zekai Kaya var!

Ancak böyle olmadı!

İyi işler yapacağını iddia eden İYİ Parti Genel Merkezi, iyi mi, kötü mü yaptığı sonra belli olacak bir iş eyledi ve kafadan Muhammet Naci Cinisli'yi Erzurum'a gönderdi.

Tabi Genel Merkez de haklı!

İYİ Parti yeni kurulmadı ki! Yılların partisi, kaç seçimden başarıyla çıkmış bir kadrosu var! Zaten Erzurum'da üçü, beşi garanti! O yüzden kimi gönderinse göndersin yine İYİ yapmış olur! Değil mi yani!

Buna da bir her neyse, diyerek devam edelim.

Şunu söyleyelim ki İl Başkanı Sayın Dumlu ayın heves ve inançla çalışmaya devam ediyor.

Zaten birkaç gün içinde birinci sıraya konan sayın Cinisli gelecekmiş ve biz gazeteci tayfasıyla iftar sofrasında buluşacakmış.

İncilerimiz dökülmez ya, elbet buluşuruz; hem buluşur, hem konuşuruz.

Mesela ben, anan var mıdır, baban var mıdır, kimlerdensin, benim ezemin oğlunu tanır mısın, hangi mahalledensin, Eşo'yu duydun mu, Teo emmiyi bilir misin, gibi soru cümleleriyle bir şeyler anlamaya çalışabilirim.

Anlarsak, size de anlatırız.

E, iftar daveti bu.

Yiyeceğin yemeği sen seçemezsin.

Masaya ne konulursa onunla idare edeceksin.

Yersen!

Yani, bu liste meselesi politik pozisyonlardan sadece biridir.

Durumuna göre,ya kazanırsın ya da "kendim ettim, kendim buldum," diye ağlarsın.

Etiketler : nazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.