ustilanlar
19 Haziran 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > MUSTAFA DAMLARKAYA > PENDNÂME-2 ÖĞÜT KİTABI
MUSTAFA DAMLARKAYA

PENDNÂME-2 ÖĞÜT KİTABI

08.10.2018 09:04 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUSTAFA DAMLARKAYA
Feridüddin-i Attar’dan,
Ahmakların Vasıfları
Ahmaklığın dört alâmeti vardır. Sana söyleyeyim de öğrenesin. Kendi ayıbını görmeyip başkalarının kusurunu aramak. Gönlüne cimrilik tohumu saçtığı halde cömertlik ummak. Huyu ile halkı hoşnut etmeyen kimsenin, Tanrı kapısında hiçbir değeri yoktur. Adeti huysuzluk olanın işi, daima nefret kazanmaktır. Kötü huy,tende canın belasıdır. Huysuz kişi, insandan sayılmaz.
Cimrilik cehennem ağacından bir daldır. Zavallı cimricik de mezbaha köpeklerine benzer. Cimri nerede cennet yüzü görsün ? O, filin ayakları altına düşmüş bir sivrisinektir. Cimriliğin pintiliğinden kendini bir tarafa çek ki ahmaklar zümresinden sayılmayasın.
İman Alâmetleri
Biricik yavrum, imanın temeli altı şeydir. Can ve gönülden dinlemek istersen bunları sana söyleyeyim. Bu altı temelden üçü yakin, havf (Allah korkusu), recâ (ümit, istek), ötekiler de tevekkül, muhabbet ve hayadır. Yakin nuru kimin ruhunda parlarsa o iman ehli ve aydın gönüllü olur. Canında havf olmayanın imanı zayıf olur yavrum.
Allah korkusu çekenlerin amel defterleri temiz olmasa bile korkma. Tanrı rahmetinden ümit kesme. Allah’a tevekkülü (güveni) olmayanın vay haline diye, ağlasan yeridir. Kalbinde Allah muhabbeti olmayanın amelinden dolayı, kazancı rüzgârdan başka bir şey olamaz. Ey kul, Tanrıya sevgi besle ki azabından uzak kalasın. Kardeşim, haya imandandır. Utanmazlar Şeytan zümreleridir. Kötülüklerden sakınan iman ehli isen çalış, günahtan sakınanların dostluğunu iste. 
Saadet Alâmetleri
Dünyada üç şeyi adet edinenler, cihanda bahtiyâr ve talihli olurlar. Başa kakmadan hayır işleyen, kendini Tanrı rahmetine lâyık kılar. Daima başkalarının kusurunu gören, bir gün rüsvaylık içinde, ağız açamaz olur. Her kimi uygunsuz yolda görürsen, başını doğru yola çevirmeye bak ki sevap kazanasın. Zahmet ve meşakkati halktan uzak tut. Sakın kimseye angarya yükleme. Elinden gelirse kadınlarla yoldaşlık etme, sırrını da onlara açma. Halini iki kişiden gizleme, uzman hekimden, gerçek dosttan. Ayıbını yüzüne karşı söyleyen, sana karanlıktan ışığa doğru yol gösterir. Baş ağrısının ilacını aramayan kimse, mizacının fenalaşmasından korkmalıdır.
Küstah ve hayırsız adam, iyi bil ki sütü bozuk bir insandır azizim. Halkın kınamasından kurtulmak istiyorsan, daima temiz insanlarla otur. Bir zümre ki senin sözüne kulak vermez, yüz sözün de olsa onlara söyleme. Düşmandan yardım dileme. Cihanda bundan daha beter düşkünlük yoktur. Mayası bozuk olanlardan murat arama ki yüzüne düşkünlük tozu konmasın.
Hayır İşleme Hakkında
Hayır işlersen onu elinle yap. Malından fakirlere hisse ayır. Kendi elinle vereceğin bir akçe, senden sonra verilecek yüz akçeden daha değerlidir. Elinle verdiğin bir taze hurma, senden sonra (ruhun için) verilecek yüz miskal altından daha makbuldür. Bağışladığın şeyden, açlıkla, elden, ayaktan düşsen bile dönme.
Bu döneklik, tıpkı kusan bir adamın, dönüp kusmuğunu yemek istemesine benzer. Bu iğrenç hale kim razı olur? Baba oğluna bir şeycik bağışlarsa ondan geri istemesi yaraşır mı? Oğlum !..Mal ve altında sevinç arama. Hele birisine bağışladığın şeyden bir daha bahsetme.  Dünya sevinci baştan başa kederdir. Onun neşesi arkasında matem vardır. Kur’ân’dan, ferahlanma (Kasas Suresi-76. ayet) emrini dinle,dünya sevinç yeri değildir.Dikkat et. Allah, çok sevinçlileri sevmez. Bu sözü üstatlardan öğrendim. Eğer Allah’ın verdiği nimetlerden sevinirsen, bu yerinde bir sevinçtir. Ancak, dünyadan,ferah ve neşe aramak hatadır. 
Sabrın Faydaları     
Dünyada sabırlılardan olmak istersen yürü, çetinliklere katlanmaktan çekinme. Belâ ve felâket zamanlarında yüzünü ekşitirsen, kendini sabırlı kullardan sayma.Senin sabrın ancak şikâyetsiz olursa makbuldür. Kimseye Allah’tan şikâyetlenme. Mademki belâ vaktinde sabırlı değilsin,gerçek erenler katında haline şükreden kullardan sayılmazsın. Dervişlikten sana bir kıvanç gelmiyorsa Tanrı fakirleriyle (Allah’tan başka hiçbir şeye muhtaç olmamak) yakınlık iddiasında nasıl bulunabilirsin? Senin her hareketin,Tanrı fermaniyle olsa da hizmet  yüzünden, göreceğin hürmet çok geniş olur.
Kul hizmet yüzünden ebedi âleme erişirse de ancak hürmet sayesinde, Tanrısına kavuşabilir. Hizmette bulacağın hürmet,, gönül yatıştırıcıdır. Hizmet eden bahtiyar insandır. Yavrum !.. Ne zaman uygunsuz şeyler etrafında dolaşmaktan vazgeçersen sana ancak o zaman sabırdan lâf açmak yaraşır. Fakat, ferah ve sevinçli günler bekliyorsan, sabretmemekle hiçbir şey kazanamazsın.
Pendnâme’den seçmeler
Kardeşim, misafiri aziz tut ki sen de Allah’tan izzet bulasın. Misafiri iyi konuklayan iman ehline, Tanrı rahmet kapılarını açar. Misafire hizmet eden kul, kendisini Tanrı katına lâyık bir dereceye yükseltir. Misafiri güler yüzle karşılayan, Allah’tan ölçüsüz lütûflar görür. Misafir Tanrı vergilerinden bir nimettir. Ondan kaçınan alçaklık etmiş olur.Misafire ikramda bulunan  iyi ün kazanmış olur. Açlara Allah için ekmek ver ki sana Adn cennetinde yer versinler. Her kim çıplak bir vücudu giydirirse Tanrı ona rahmetinden bir müjde yollar. Yoksulların dileğini yerine getirirsen, başında ikbalden bir taç bulursun. Asla cimrinin yemeğini yeme.Cömerdin ekmeği ise nur ve ışık gibidir. Çağrılmadıkça kimsenin sofrasına gitme. Suç, fenalık getiren yerlere uğrama, Hak yolunda körler gibi yürüme. Günah ve hevesler yolunda at koşturup Şeytan’ın maskarası olma. Bir kere Tanrı azabını düşün. Yanmaktan kurtulmak için, halk ile iyi geçinmeye çalış. 
     Oğlum!.. Sen daima kanaatle geçin. Her seher vakti kalk, günahlarına tövbe et. Allah’tan korkusu olmayanı, Allah her şeyden korkutur. Elinden gelirse zavallıların dileklerini yerine getir ki Allah da senin muradını versin. Bu cihanın mal ve mülkünü rüzgâr farzet. Tanrı erenleri, canlarını feda ettiler ama, hikmet atını Süreyya yıldızına sıçrattılar. Seni bu kadar tehlikeler beklerken zevk ve eğlencenin sırası mı? Cehennem ateşinden hiç korkun yok mu? Yol, sarp geçitlerle dolu, yükün ağırdır. Tanrıdan kaçmana imkan yoktur. Hastanın gönlünü sevindirirsen, kapısı kapalı cenneti açık görürsün.
İki yüzlülerden uzak dur. Bil ki onların durağı cehennemdir. Vaidleri hep yalan hep uydurma ve kuru laftan başka bir şey olamaz. Müminlere az yardım gösterir, emanete hıyanet ederler. İki yüzlülerin sözlerinde vefaları yoktur. Bundan dolayı yüzlerinde nur ve sefadan eser olmaz. Münafıkı güvenli bir adam sanmayın. Tohumu yer yüzünden yok olsun (köküne kibrit suyu). Yavrum!.. Aman, iki yüzlüden kendini koru. Onu öldürmek için kılıcını bile. Münafıkla yoldaşlık edenin yeri, kuyunun dibinde olur. 
Bu öğütlerle amel etmeyi, Rabbim cümlemize nasip etsin Âmin !..
Selam ve saygılarımla…
Etiketler : mustafa damlarkaya
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.