ustilanlar
27 Mart 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > NEREDEN NEREYE GELDİK
Mehmet Çatakçı

NEREDEN NEREYE GELDİK

04.06.2018 09:37 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Geleceği görenler Türkiye’ nin içinde bulunduğu günleri o kadar güzel tarif etmişler ki adeta ülkemizin röntgenini çekmişler. M.Akif Ersoy, Nazım Hikmet, Abdullah Çağlayan, Ruhsati ve Fazıl Hüsnü Dağlarca aşağıdaki mısralarıyla: 
Bakın da haline ibret alın şu memleketin! Nasıldın ey koca millet? Ne oldu akıbetin? 
Eyvâh! Beş on kâfirin îmânına kandık; Bir uykuya daldık ki: Cehennemde uyandık! 
Gitme ey yolcu, beraber oturup ağlaşalım 
Elemim bir yüreğin kârı değil paylaşalım 
Köylünün bir şeyi yok, sıhhatı, ahlakı bitik; Bak o sırtındaki mintan bile tiftik tiftik. 
Bir kemik, bir deridir ölmedi kaldıysa diri; Nerde evvelki refahın ancak onda biri? 
Dam çökük, arsa rehin, bahçeyi icra ister; Bir kalem borca bedel faizi defter defter! 
İnsan olan vatanını satar mı? Suyun içip ekmeğini yediniz. Dünyada vatandan aziz şey var mı? Beyler bu vatana nasıl kıydınız? 
Günü gelir çarh düzüne çevrilir, günü gelir hesabınız görülür. Günü gelir sualiniz sorulur : Beyler bu vatana nasıl kıydınız? 
Bir soğan soyulurken yaşarıyor da gözler, Vatandaş soyulurken aldırmıyor öküzler! Hayadan eser yoktur nafile bütün sözler, Beyhude inat etme hemen salla başını, Dilini tut, uslu dur, zıkkımlan maaşını. 
Bir vakte erdi ki bizim günümüz Yiğit belli değil mert belli değil Herkes yarasına derman arıyor Deva belli değil dert belli değil 
Fark eyledik ahır vaktin yiğittin Gücü yeten soyar gücü yettiğin 
Koyun belli değil kurt belli değil. 
Siz Ali Bey, Veli Beyefendi busunuz, Gelecekler önünde suçlusunuz. Yöneteceksiniz de ulaşacak ha, Çağdaş Uygarlığa ulusunuz. Ön karanlık, art karanlık, Sağ karanlık, sol karanlık Kara toprak içine mi gömülüyoruz. Bir ülke, yarısı çırılçıplak, Yarısının yediği ekmek tuz. Uyur itleri, inekleri, ayıları, Bütün aydınları uykusuz. Milyonu trahom toplumun, milyonu sıtma, Milyonu verem, bilmiyor muyuz? Ne olmuşuz, ne yapmışlar bize, Nasıl bağlanmış elimiz, kolumuz. Böyle giderse biline hep. Mustafa Kemal  bile yok. De, yüreğin nice yanarsa yansın, Efendilerin yüreği buz... 

Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.