ustilanlar
08 Aralık 2019 Pazar
Anasayfa > EĞİTİM > MOĞOLİSTAN'DAN ERZURUM'A KÜLTÜR ELÇİLERİ

MOĞOLİSTAN'DAN ERZURUM'A KÜLTÜR ELÇİLERİ

05.06.2015 16:47 12 14 16 18 yazdır
MOĞOLİSTAN'DAN ERZURUM'A KÜLTÜR ELÇİLERİ
MOĞOLİSTAN'DAN ERZURUM'A KÜLTÜR ELÇİLERİ
Cumhurbaşkanı'nın 'Erzurum Buluşması' öncesi 2 bin yıllık kültür mirası Göktür Çalgısı Altay Arpı ile konser vermek üzere Moğolistan'dan Erzurum'a gelen kültür elçileri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci ve Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç'la yemekte bir araya geldi. Moğolistanlı kültür elçileri, geyik boynuzundan yapılan Altay Arpı ile Orta Asya Türk ezgilerinden oluşan müzik ziyafeti de sundu. 
Moğolistanlı kültür elçileriyle sohbet eden Genel Sekreter Kiremitci, Büyükşehir Belediyesi olarak Atayurt'tan gelen misafirleri Erzurum'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Orta Asya'daki soydaşlarımızla ilişkileri artırmak için çalıştıklarını ifade eden Kiremitci, "Büyükşehir Belediyesi olarak, Cumhurbaşkanımızın 'Erzurum Buluşması'nda, Moğolistan'dan getirdiğimiz müzik gurubunu Erzurumlularla buluşturturduk. Cumhurbaşkanımızın konuşmasından önce, 2 bin yıl önce kullanılan Göktür Çalgısı Altay Arpı ile konser verdiler. Orta Asya Türk ezgileriyle Erzurumluları buluşturdular. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.
2 bin yıllık Göktür çalgısı Altay Arpı ile ilgili bilgi veren Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Hasan Cengiz de, "2008 yılında Moğolistan'da bir çoban tarafından tesadüfen bir çalgı aleti bulundu. Bulunan bu çalgı aletinin, 2 bin yıl öncesine ait Göktürk çalgı aleti olduğu belirlendi. Moğolistan'a gittiğimizde bu olaya vakıf olduk" diyerek, bu müzik aletinden getirterek Cumhurbaşkanımıza verilmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayının yedieminine teslim ettiklerini söyledi.
Etiketler : moğolistan erzurum
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri