Yazar : Ömer Nazmi Yavuz

Gazetecilik, birilerine gaz vermek ya da bildiği tek türküyü akordu bozuk sazla, her seferinde değişik makamlarda söylemek olmamalı!
Haberin tarafsız, yorumun özgür olması gerektiğini bu meslek sahasında koşturan hemen hemen herkes bilir.
Bilmesine bilir de, bu uygulanır mı, orası biraz şüpheli!
"Haber tarafsız, yorum hürdür," kuralına uyanlara hiçbir sözümüz olamaz; bu genelde de vardır, yerelde de!
Peki, buna uymayanlar yok mudur?
Yoktur, diyerek üzerimize kahkaha fırtınasını çekmeyelim!
Biz elimizden geldiği kadar gördüğümüzü, bildiğimizi fikrimizle harmanlayıp, ondan sonra ötmeye çalışırız. 
Mesela, Erzurum Büyükşehir Belediye eski Başkanı Sayın Ahmet Küçükler'le geçen zamanın Erzurum için kayıp yıllar olduğunu, söylediğinizde Ak Parti karşıtı olursunuz; ama aynı partiden seçilen Sayın Mehmet Sekmen'le kent çok yol kaydetti, şehrin yüzü değişti, en azından şu cenaze hizmetleri bile yeter, dediğinizde Ak Parti yanlısı olur çıkarsınız!! 
Mesela, Ak Parti Erzurum Milletvekillerinden Sayın Zehra Taşkenlioğlu'nun samimiyetinden, güvenirliğinden, çalışkanlığından, alçak gönüllü oluşundan, halka dokunuşundan ve de çoğu kişi tarafından sevildiğini yazdığınızda yine Ak Partili olursunuz; ama yetkili birinin bir konuşmasını eleştirdiğinizde tekrar Ak Parti karşıtı olarak yaftalanırsınız!!
Başta Narman İlçe Belediyesi olmak üzere, Palandöken, Aziziye, Yakutiye, Uzundere, Pasinler ilçe belediyelerinin çalışmalarını köşenize taşıdığınızda Ak Parti saflarına geçersiniz; Çat Belediyesi'nde güzel şeyler oluyor, diye duyurmaya çalıştığınızda yine CHP'li olarak Ak Parti karşıtlarında yeriniz ayrılır!
Mesela, milliyetçilikten bahsettiğinizde faşist; emeğin yüce değer olduğundan, emekçinin ve emeklinin sıkıntılarını söylediğinizde ise katıksız solcu olursunuz!
Mesela, adalet yürüyüşünde olumlu fikrinizi söylersiniz, CHP'li olur; CHP'yi eleştirir Ak Partili olursunuz!!
Mesela, Erzurum'daki İyi Parti'den söz eylersiniz, İyi Parti'nin saflarına geçer ve yine Ak Parti karşıtı olarak etiketlenirsiniz!
Bir gazetecinin herhangi bir partinin sempatizanı, hatta üyesi olması çok doğaldır ve demokratik hakkıdır, bunda da hiçbir sakınca yoktur. Yeter ki haberciliğinde tarafsız olsun. Bir köşe yazarı da istediği partiyi destekleyebilir, hayranı olduğu partinin eksikliklerini ve yanlışlarını görmemezlikten gelirken, övgüler dizebilir. Bu da o köşe yazarının özgürlüğüdür. Buna da kimse bir şey diyemez; yani tercih meselesidir.
Haberlerde tercih olmaz. haberler tarafsız olarak yansıtılmalı; ama köşe yazarı hürdür ve tercihini yaparak düşüncelerini söyler.
Haberlerde tarafsızlığını koruyan medya var mı?. Az da olsa var elbet!
Yorumlarını özgürce yazan köşe yazarları var mı?. Var elbet! Hem de yaftalanmak pahasına var!
Hele seçim süreci başlasın bakalım.
İşte o zaman herkes kendi sevdiğine aynı şarkıyı söyleyecektir!
"Anketler seni söyler, manşetten düşmez adın!."
Ve "haber tarafsız, yorum hürdür," ilkesi çoğu gazetecilerin odasında sadece çerçevelenmiş bir yazı olarak duvarda kalmaya devam edecektir!


12.02.2018 12:05
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.