ustilanlar
27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Roportajlar > Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Palandöken'e konuştu.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Palandöken'e konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Palandöken'e konuştu.

18.11.2019 11:07 12 14 16 18 yazdır
Yazarımız ve gazetemizin Ankara temsilcisi Mehmet Çatakçı'ya verdiği röportajda Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ara tatillerde öğretmenlere "ek ders ücreti" verileceğini söyledi ve tarihi Erzurum Lise-si için çalışmaları olduğuna vurgu yaptı.
ÇATAKÇI; Sayın Bakanım. Yeni düzenleme ile ara tatiller ikiden dörde çıktı. Bu ara tatillerde öğretmenler ek ders ücreti alacaklar mı?
BAKAN SELÇUK; Milli Eğitim Bakanlığı Nisan ve Kasım ayındaki ara tatillerde, seminer çalışmalarında ek ders ücreti alabilmesi için hazırladığı düzenlemede sona gelindi.
Öğretmen arkadaşlardan gelen sorular üzerine bilgi paylaşımı.. 18-22 Kasım 2019 ara tatilde  gerekli talimatların verildiği ve düzenlemenin de yapılarak Öğretmenlere ek ders ücreti verilecektir.
Bu durumda ara tatil ek ders düzenlemesinin yolda olduğunu söyleyebiliriz.
ÇATAKÇI; KPSS öğretmenlik sınav puanlarının geçerlilik süresi yeniden bir yıla indirildi. Neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duydunuz?
BAKAN SELÇUK; Kamu Personeli Seçme Sınavlarının ağırlıklarının ve buna bağlı olarak standart sapmalarının her yıl için farklı olması, bir önceki yıl öngörülmeyen öğretmenlik alan bilgisi sınavının bir sonraki yıl öngörülebilmesi gibi nedenlerden dolayı KPSS sonuçlarının geçerlik süresinin, öğretmen adayları için eşitliğin sağlanması bakımından bir yıla düşürülmesi öngörülmüştür.
ÇATAKÇI; Sözleşmeli öğretmenlere 2019 yılı yaz döneminde mazeret tayin hakkı verilmişti. 2020 yılı şubat döneminde mazeret tayin hakkı hakkında ne düşünüyorsunuz?
BAKAN SELÇUK; 2019 yılı içerisinde sözleşmeli öğretmenlere yönelik olarak mazerete bağlı yer değişikliklerinden sağlık özründen dolayı durumu uygun bulunan öğretmenlerimizin talebini yerine getirdiğimiz gibi 2020 yılı için de durumu uygun olan öğretmenlerimiz için gerekli işlemi yapacağız.
ÇATAKÇI; 2000 ve 2010 yılında öğretmenlere zorunlu hizmet affı gelmişti. Yine 10. yılın dolduğu bu süreçte yeniden zorunlu hizmet affı gündeminizde var mı?
BAKAN SELÇUK; Bu konuyla ilgili şu anda herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır.
ÇATAKÇI; Bakanlığınızın yaptığı çalıştayda eğitim hizmet kolunda örgütlü neredeyse tüm sendikaların ortak talebi olarak gündeme gelen öğretmenler il içi yer değiştirmede sıra tayini uygulaması gelecek mi? Çalıştay sonuçları ne zaman uygulamaya geçer?
BAKAN SELÇUK; Çalıştay sonuçları kurumsal işleyiş ve gerekli hukuki düzenlemeler açısından değerlendirilmeye devam edilmektedir. Öğretmenlerin hakları temelinde iyileştirmeler bu çalışmalar da dikkate alınarak yapılacaktır.
ÇATAKÇI; İl içi özür durumu olan öğretmenlerin sorunu her geçen gün büyüyor, bu konuda bir çalışma söz konusu mu?
BAKAN SELÇUK; Bu konuya yönelik olarak gelen taleplerin önemli bir bölümüne cevap verebilmekteyiz. Bununla birlikte eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamadan yürütülmesi, dengeli dağılım hususu da gözetilerek, il içi mazerete bağlı yer değiştirmelerde öğretmen ihtiyacı olan eğitim kurumları, tercihlere açılmakta ve atamalar bu tercihler çerçevesinde yapılmaktadır. Ancak alanında boş norm kadro olmaması ve puan yetersizliği nedeniyle her başvuru olumlu sonuçlanmamaktadır.
ÇATAKÇI; Kariyer basamaklarında yükselme süreci, (uzman öğretmen, başöğretmen) devam ettirilecek mi?
BAKAN SELÇUK; Konuya yönelik teknik seviyedeki çalışmalar devam etmektedir. Tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır.
ÇATAKÇI; Sürekli okullarda öğretmen ve yöneticilere karşı şiddet gündeme gelmektedir. Bu konuda kanuni düzenleme için bir çalışmanız var mıdır?
BAKAN SELÇUK; Öğretmenin güçlendirilmesi ile ilgili Bakanlığımız yetkilileri öğretmenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla 3 çalıştay yapılmış ve çerçeve kararlar alınmıştır. Öğretmenin güçlendirilmesi meselesinin gerek kurum içinde gerekse kurum dışında birçok boyutu vardır. Çalıştaylarda ortaya çıkan öğretmenin güçlendirilmesi ile ilgili boyutlardan hukuki düzenleme gerektirmeyenler (eğitimi, yetkinliğinin artırılması, çalışma şartlarının düzenlenmesi) Bakanlığımızca yapılmaktadır. Gerekli hukuki düzenlemenin çerçevesi oluşturulmuş olup ilgili Bakanlıkların görüşlerini de alacağız.
ÇATAKÇI; Görevden herhangi bir nedenle ayrılan öğretmenlerin tekrar göreve dönebilmeleri için mevzuatta yüzde 1 kontenjan söz konusu ama 2016 yılından beri uygulamada sorunlar var ve yeniden atama yapılmıyor? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?
BAKAN SELÇUK; Malumlarınız olduğu üzere 2016 yılından bu yana Bakanlığımızca sözleşmeli statüde öğretmen istihdamı gerçekleştirilmektedir. 3 Ağustos 2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümleri bu kapsamda öğretmen istihdamı yapma imkânı vermemektedir.
ÇATAKÇI; MEB'den öğretmenlere özel site kurulacak mı?
BAKAN SELÇUK; Öğretmenlerin mesleki gelişim programlarından, eğitim haberlerinden, etkinliklerden haberdar olabilecekleri, öğretmen kitaplığına erişim sağlayabilecekleri kendilerine özel web sitesinin yayındadır.
ÇATAKÇI; Aralarında Erzurum Lisesi gibi tarihe damgasını vurmuş liselerin statüsü ile ilgili bir çalışmanız var mı?
BAKAN SELÇUK; Maalesef tarihimizde önemli yeri olan birkaç liseden biri de Erzurum Lisesidir.
Bunların statüleri düşünülmeden değiştirilmiş birkaç yıl önce.
Bunlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz.
İnşallah o tarihi değeri yeniden kazandıracağız.
Gerçekten bunlar Türkiye’miz de birkaç tanedir. Bunlar tarihi değerlerimizdir.
Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.