ustilanlar
25 Mart 2019 Pazartesi
Nihani Yemenoğlu

Kutlu Doğum

17.04.2017 00:09 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nihani Yemenoğlu
Ümmetin olduğumuz devlet yeter! 
Hizmetin kıldığımız izzet yeter!
Malum olduğu üzere Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandilinin ilk defa 13. asırda Erbil Atabeyi MuzafferüddinGökbörü tarafından kutlanmaya başlandığı da bilinmektedir. 
Mevlid Kandillerinde ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapar, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutlarlardı. Süleyman Çelebi'nin kaleme aldığı Vesiletü'n Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de devam etmesi, Peygamberimize olan muhabbetin bir tezahürüdür.
İslamiyet, dünya ve ahiret saadetini kazanmanın tek kaynağıdır. Bu noktadan hareketle İslami tefekkürü cami dışına taşımak, ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Diyanet İşleri Başkanlığı 1989 yılından beri, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmak için Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir.
Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin kutlu doğumunu hep birlikte yaşıyoruz. Tüm il ve ilçe müftülüklerimiz 17- 27 Nisan tarihleri arasında Kutlu Doğum Haftası sebebiyle birçok etkinlikler gerçekleştireceklerdir. 
Peygamberimizin doğumunun 1446.yılını idrak edeceğimiz bu senenin ana teması Diyanet İşleri Başkanlığımızca "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" olarak belirlenmiştir. Bu ana tema tüm il ve ilçelerimiz ile Başkanlığımızın yurtdışı teşkilatlarında işlenecektir.
Erzurum İl Müftülüğünün bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinden birisi de 22 Nisan Cumartesi günü İl Müftülüğü Konferans Salonunda saat 19.30 da gerçekleştireceği programdır. Bu programda Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin ALBAYRAK bir konferans verecektir. Buradan herkesi davet ediyorum.
Edebiyatımızdasayısızna'tleryazılmıştır. Bu na'tleriniçindedikkatçekenlerdenbiriolanYamanDede'nin "DahîlekYâResulallah" (Sana SığındımEyAllah'ınResûlü!) şiiriylebitirelimbugünküyazımızı:

DahilekYaResulallah!
GönülhûnolduşevkindenboyandımyâResulallah!
NasılbilmembunîrânadayandımyâResulallah!
EzelbezmindebirdinmezfigândımyâResulallah!
CemâlinleferahnâketkiyandımyâResulallah!

Yanarkalbedevâsınsen,bulunmazbirşifâsınsen!
Muazzambirsehâsınsen, dilersenrûnümâsınsen!
Habîb-iKibriyâsınsen, Muhammed Mustafâsınsen!
CemâlinleferahnâketkiyandımyâResulallah!

Gülaçmazçağlayanakmazİlâhînûrunolmazsa,
Sönerâlemnefeskalmazfelekmanzûrunolmazsa,
Firâkağlarvisâlağlarezelmesrûrunolmazsa,
Cemâlinleferahnâk et kiyandımyâResulallah!

Erircanlar o gülbûy-ırevanbahşınhevâsından,
Güneştitreryanardîdârınınbakihtirâsından,
Perîşânbirniyâzinlerhayâtınmüntehâsından,
Cemâlinleferahnâk et kiyandımyâResulallah!

Susuzkalsamyanarçöllerde can versemelemduymam,
Yanardağlaryanarbağrımdaummanlardanemduymam,
Alevleryağsagöklerdenve ben masseylesemduymam,
Cemâlinleferahnâk et kiyandımyâResulallah!

Ne devlettiryumupaşkınlagözrâhındacânvermek.
NasîbolmazmıSultânımHaremgâhındacânvermek.
Sönerkengözlerimâsânolurâhındacânvermek.
CemâlinleferahnâketkiyandımyâResulallah!

Boyunbüktümperîşânımbuderdinsendetedbîri.
Lebimkavrulduaşkındandönerpâyindetezkîri.
Ne demgönlümmurâdeylersetaltîfeylekıtmîri,
Cemâlinleferahnâk et kiyandımyâResulallah!
Kutlu Doğum'un aydınlığında ve önderliğinde dünya insanına İslâm'ı ulaştırma ve tanıtma faaliyetlerinin başarılı, kutlamaların bu hedefi yakalama çabalarını arttırıcı ve hızlandırıcı olması dileklerimle.

Etiketler : Kutlu Doğum
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.