ustilanlar
16 Ekim 2018 Salı
Anasayfa > GÜNCEL > Kubbet-ül İslam Ahlat'ta, Kentsel Tasarım toplantısı yapıldı
Kubbet-ül İslam Ahlat'ta, Kentsel Tasarım toplantısı yapıldı

Kubbet-ül İslam Ahlat'ta, Kentsel Tasarım toplantısı yapıldı

29.10.2017 22:16 12 14 16 18 yazdır
DAP İdaresi'nin "Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi" kapsamında desteklediği projelerden biri olan Ahlat'ın 'Kentsel Tasarımı' için geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.
DAP İdaresi'nin "Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi" kapsamında desteklediği projelerden biri olan Ahlat'ın 'Kentsel Tasarımı' için geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. 
Ahlat Kaymakamlığı'nda gerçekleşen toplantıya Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile Yardımcısı Melik Ayaz, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erdal Necip Yardım, Ahlat kaymakamı Mustafa Akgül, Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, Van Rölöve ve Anıtlar Müdürü Emre Aksöyek, Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan, Ahlat Müze Müdürü Mikail Erçek, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, Ahlat Kazı Başkanı Prof.Dr. Recai Karahan, DAKA ile ilgili kurum yetkilileri ve kentsel tasarımı yapacak firmanın yetkilileri katıldı.
Proje alanlarını gezen ve ilgililerden bilgi alan heyet, Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nı da ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi, ardından açıklamada bulundular.
"Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ahlat'a daha çok ödenek ayırıp bu tarihi kenti, medarı iftihar Kubbet-ül İslam şehrimizi tekrar tarihteki şanlı, şerefli ve geçmişindeki yerine oturtmak için elimizden geleni yapacağız" diyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, 2018 yılı başlangıç olmak üzere Ahlat'ta yapacakları çalışmaları bugünden başlatmış bulunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:
"Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü heyeti olarak Kubbet-ül İslam olarak bildiğimiz tarihi Ahlat şehrimize geldik. Önce Sahil Kalesinde yapacağımız işleri yerinde tespit ettik. Orada bulunan evler, hamam ve diğer surlarla ilgili çalışmaları yerinde inceledik. İlgili arkadaşlarımız Genel Müdür yardımcımız ve daire başkanlarımız da buradalar. Kazı alanlarında ve Harabeşehir'de yapacağımız bütün çalışmaları planlamak üzere Belediye Başkanımız, DAP İdaresi ve diğer kurumlarla iş birliği yapacağız. 2018 yılında başlamak üzere Ahlat'a ilişkin eylem planımızı gözden geçireceğiz. Kim, nerede, neyi, ne zaman yapacak onu konuşacağız" dedi.
Yapılan çalışmayla hedeflenen amacın ecdat mirasını ihya etmek olduğunu söyleyen Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, "DAP İdaresi'nin başlatmış olduğu çalışmayla; Kültür Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığının ama temelde çatı olarak Cumhurbaşkanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü bir projeyle ilgili iş bölümü yapıyoruz. Aynı zamanda Ahlat'ın doğal bir plato yani film platosuna dönüşüm alanlarını tarihi, kültürel bulgularımızı da en sağlıklı şekilde ihya ederek, asıl meselemiz olan burada ki ecdat mirasını ihya etmektir" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri