ustilanlar
19 Şubat 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > KIZMA BİRADER!
Ömer Nazmi Yavuz

KIZMA BİRADER!

19.06.2018 16:10 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz

İYİ Parti'nin Erzurum aday listesini ilk öğrendiğimizde dedik ki, " liste başına konulan aday Naci Cinisli kimdir; Erzurum'u bilir mi ya da Erzurum O'nu bilir mi?"

Bununla da kalmadık ve İYİ Parti Genel Merkezi'ni eleştirdik ve de kime göre, neye göre sorularını satır aralarına yerleştirdik.

Öyle ya, Erzurum'da tanınan bilinen ve taktir gören isimler dururken, İYİ Parti neye güvenerek Erzurumlu ama Erzurum'a uzak kalmış bir ismi getirip listenin başına oturttu?

Zekai Kaya'ya, Canan Uçar'a ve benzer değerli isimlere haksızlık değil mi bu, diye de sitemle karışık burun kıvırdıktan sonra, "dur bakalım ne olacak," diyerek beklemeye koyulduk.

Sayın Cinisli yazımızı okumuş olacak ki, "bir ara görüşelim," dedi. Üç ara boş geçtikten sonra dördüncü arada buluştuk.

Beyefendi ve nazik kişiliğini bir yana bırakacak olur isek, Erzurum için bir şeyler yapmaya hevesli olduğunu gördük.

Şu adaylık hikâyenizi anlatır mısınız, diye sorduğumuzda Sayın Cinisli kısa ve net olarak, şunları söyledi.

"İYİ Parti'nin ülke için iyi olacağını düşündüğüm için,  Sayın Meral Akşener'in de teşvik ve cesaretlendirmesi ile bu yola koyuldum. Genel Merkez bana, 'madem ki Erzurumlusun, git memleketinde çalış," dedi. Bizim geldiğimiz siyaset anlayışında parti disiplini diye bir şey vardır; bunun yanı sıra gelenekçi bir yanımız olduğu için aile büyüklerine danıştım ve olur yanıtını aldıktan sonra kolları sıvadım. Aynı zamanda partimizin Genel Kurul ve Kurucular Kurulu Üyesi olarak da bu yükü sırtlamam şart oldu. Şimdi de buradayım işte," dedi.

İlk izlenimimi buradan paylaşmamda bir sakınca olacağını sanmıyorum.

Sayın Naci Cinisli'nin ön plana çıkmak ve kendini kendi sözleriyle överek tanıtmaktan çok, yaptığı ve başardığı işlerde geri palanda kalmayı seçiyor sanırım; "beni taktir edin," demek yerine, başkalarının taktir etmesini bekleyen bir yapısı olduğunu algıladığımı da söylemekte bir sakınca görmüyorum. Eğer bu tespit beni yanıltmıyor ise, bunun özgüvenle karışık alçak gönüllü olmasının da etkisi olmalı.

Bu bir siyasetçi için iyi midir, kötü müdür, bilemeyiz.

Bunu zaman gösterecektir.

Her ne kadar İstanbul'da yetişmiş olsa da Erzurum kültüründen kopmadığını at sevdası ve hançer barına olan tutkunluğu ile anlamak o kadar zor değil!

Bir kısım yerel medya, İYİ Parti'nin Erzurum'daki hal ve gidişini eleştirirken, eleştirilerinde Naci Cinisli'yi özne olarak kullanılması da doğal karşılanmalı.

Bu haber yorum niteliğindeki eleştiriler her partide, her zaman olmuştur. Ve de özgür olması gereken basının bu da özgürlüğüdür.

Bun söylerken, şunu da unutmamak gerekir ki; seçmenlerin ağır bir çoğunluğu her zaman liderleri gözeterek oy vermişlerdir. AK Parti'de yıllarca bunu gördüğümüzü kimse inkâr edemez.

Sayın Cinisli için, "bedavadan geldi, bedavadan gidecek," cümlesini kurmuş biri olarak, aynı düşüncedeyim. Ve şunu inkâr edecek değilim, Sayın Cinisli'nin yerine aynı koşullarda başka bir isim de gelseydi fikrim yine aynı olurdu.

Ancak bir ismin üzerinde bu kadar tepinmenin de haksızlık olduğunu düşünenlerdenim.

Kaldı ki; Sayın Cinisli de Sayın Zekai Kaya ve Sayın Canan Uçar başta olmak üzere  diğer yol arkadaşlarının çalışmalarını taktirle karşıladığını söylerken, mahcubiyetini ne kadar gizlemeye çalışsa da göze çarpıyor.

Parti anlayışı da budur zaten.

Yerelde hiç bir ismin tek başına neticeyi olumlu ya da olumsuz olarak etkileyeceğini düşünmüyorum.

Ben bilmem, liderim bilir, mantığının salt İYİ Parti'de değil, tüm partilerde eskimeyen bir olgu olduğunu da unutmamak gerekir.

Yani, "birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için," söylemi tüm partilerde zaten vardır.

Buna bir de "hepimiz memleket için," tümcesini de eklemek gerek.

Türkiye'de siyaset alanında at koşturarak yarışan tüm partilerin bu düşüncede olduğuna inanıyorum.

Bu yarışta birileri nal toplar, birileri açık ara finişe gider.

Bizlere düşen ise bunu tarafsız dürbünle izlerken, elimizi vicdanımıza koyarak iki kelam eylemekten öteye gitmez zaten.

Bu, AK Parti, MHP, Saadet Partisi, CHP ve İYİ Parti için de böyledir ya da böyle olmalıdır.

Bu satırların yazarı için isimlerin önemli olduğu kadar, fikirlerin de önemli olduğunu bu köşeyi izleyenler bilir.

Ancak hak edenin hak ettiği yerde olması gerektiğini söyledikten sonra, aday seçiminde "biz bilmeyiz, parti bilir," diye düşünenlerdenim.

Erzurum'u her zaman milliyetçi kimlikler temsil etmiştir.

Bu kez de böyle olacağını düşünüyorum.

Naci Cinisli, Zekai Kaya, Canan Uçar; Naci Turan; Kamil Aydın, Şimşek Akpınar; Recep Akdağ, Zehra Taşkenlioğlu, Selami Altınok.. Ve diğerleri..

Ne fark eder!

Önemli olan, her yıl artarak kaliteli göç veren Erzurum için neler yapılması gerektiğinin bilincinde ve hevesinde olmak, değilse nedir?

Biz partizan değiliz ki!

O yüzden bildiğimizden şaşmadan, inandıklarımızı söylemeye çalışırız.

Yani, söz konusu vatan ve memleketse, ne hikâye dinleriz ne de masal anlatırız!

Son olarak da şunu söyleyelim.

Parti ve kişiler üzerinde yapılan her eleştiri kötülemek olarak algılanmamalı. Ve bu da basının görevidir.

O yüzden eleştirilene de, eleştirene de "kızma birader," demeli!

Değil mi yani!

 

Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.