ustilanlar
22 Mayıs 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > İYİLERİN KÖTÜLÜĞÜ
Ömer Nazmi Yavuz

İYİLERİN KÖTÜLÜĞÜ

05.06.2018 13:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Kendinize bir iyilik yapın, diyerek oy istemesi gereken İYİ Parti'nin, ne yazık ki Erzurum'da kendi kendine kötülük yaptığını düşünenler hiç de az değil!
Bu iyilik, kötülük meselesine değinmeden birkaç kelam eyleyelim de derdimiz daha iyi anlaşılsın. 
Yıllar önce ülkemizin batı bölgesinde yaşayanlar, doğu kentlerinde yaşayanlardan her konuda kendilerini daha bilgili, daha yetenekli görürlerdi. 
Mesela, İstanbul'daki amatör kümede asla kadroya giremeyen bir futbolcu, doğu illerindeki profesyonel bir takımın as elemanı olacağına inanırdı. 
Mesela, batı illerinden ziyarete gelen bir iş insanı, doğudaki iş insanlarına ders verir gibi nasihat eder, akıl dağıtırdı.
Mesela, İstanbul'da görev yaparken Erzurum'a tayini çıkan bir devlet memuru ilk geldiğinde kendisine gösterilen ilgiyi, doğulunun batılıya olan hayranlığına bağlarken, nedense Erzurumlunun yardım sever ve alçak gönüllü olduğunu düşünmezdi.
Kimse kusura bakmasın ama dün böyleydi ve ne yazık ki bugün de bazı zihniyetlerde bunun kalıntısı devam etmekte.
Tamam da zaman eski zaman değil, Erzurum da eski Erzurum değil artık.
Önceleri deniz görmeden yaşama veda eden doğulu, bugün günümüzün imkânlarıyla dilediğinde bir ayağını Akdeniz'e diğerini Marmara'ya uzatabiliyor.
Yani birilerinin doğuluya, "ben senden iyiyim, sen bilmezsin ben bilirim," modası çoktan geçti.  
Şimdi konuya girelim.
Efendim, ülke genelinde olduğu gibi yıllardır gücüne güç katarak hüküm süren ve memlekete birçok konuda hizmet eden AK Parti'nin karşısına İYİ Parti diye bir oluşum çıktı. 
Bence çok da iyi oldu.
Salt CHP'nin muhalefeti yetmiyordu.
İyi oldu, çünkü demokrasilerde güçlü bir muhalefet, iktidarı hem dinç tutar, hem de otokontrolünü iyi yapmasını sağlar. 
AK Parti karşıtlarına göre yeni kurulan İYİ Parti seçmene güçlü bir seçenek sunmuştu ve bu karşıtlara umut olmuştu.
Bu düşünce her yerde olduğu gibi AK Parti'nin çok güçlü olduğu Erzurum'da da böyleydi. 
Böyleydi, sözcüğüne geçmiş zamanı bilerek yükledim. 
Çünkü, İYİ Parti'nin önümüzdeki seçimler için hazırladığı Erzurum listesinin birinci sırası çoğu kişinin hevesini ve umudunu kırmış gibi görünüyor.
Bu kırgınlıklar bize ulaşınca, "konuşmakla dil eskimez," diyerek, İYİ Parti'nin Erzurum listesinin birinci sırasına paraşütle indirilen Sayın Muhammet Naci Cinisli ile konuşalım, kendini anlatsın biz de aktaralım, diye düşündük ve kendisinin sohbet teklifini kabul ettik; ama olmadı.   
İster kısmet, deyin, ister Erzurum'un yerel basınını önemsemediğini düşünün!
Bizler yerel basın olarak kendimizin değerini biliriz. Ve biliriz ki özellikle bu bölgedeki kentlerde kentli de, ilçeli de, köylü de yaşadığı şehirdeki her türlü gelişmeyi yerel basından takip eder.
Onaylar ya da onaylamaz; ama takip eder.
Şimdi size söyleyelim.
Erzurum'da İYİ Parti'ye umut bağlayan ve oy vermeyi düşünenler ilk sıradaki isim sayesinde bu tercihleri değişebilir. Bunu AK Parti yetkililerinin mutluluğundan da anlıyoruz zaten.
Bize ulaşan düşünce ve tavırların ışığında değerlendirme yapacak olursak, "gerçekten İYİ Parti Erzurum'da kendi kendine kötülük yapmış," cümlesi pek de yadırganmaz, diye düşünüyorum.
Seçmen diyor ki; İYİ Parti İl Başkanı İbrahim Dumlu'nun bugüne kadar gösterdiği çabayı takdir ediyoruz ve adaylardan Zekai Kaya'nın, Canan Uçar'ın öncülüğünü yaptığı çalışmayı da alkışlayarak izliyoruz; ama şunu da biliyoruz ki bu çalışmalar için oy verecek olur isek, bu bizim tanımadığımız ve bizi tanımayan liste birdeki adaya yarayacak. Erzurum'a bedavadan gelmişti, buradan da Ankara'ya bedavadan gidecek.
Haklı olabilirler.
Geçerken uğrayıverdim, havasında olan Sayın Cinisli, sanki "şu seçim olsa bitse de, seçilip biran önce gitsem," der gibi. 
Sayın Cinisli'yi tanıyıp, bilemediğimiz için, kendisini de anlatarak aktaramıyoruz ne yazık ki; o yüzden de seçmenin değerlendirmelerine inanmaktan başka elden bir şey gelmiyor işte.
Gerçi bundan sonra tanıyıp aktarsak da değişen bir şeyin olacağını sanmıyorum.
Erzurum'da İYİ Parti'ye oy vermeyi düşünenler, genel merkezin bu dayatmasına nasıl bir tepki verir bilemeyiz.
Bekleyip göreceğiz.
Eğer bir sürpriz olursa bu sürprizi sağlayanların başında Sayın Zekai Kaya, Sayın Canan Uçar gelirken, Sayın Yılmaz Ceyran, Sayın Alparslan Küni ve Sayın Deniz Sinici'nin çalışmaları sayesinde olacaktır. 
Ve eğer umulduğu gibi olmazsa gerçekten partileri için canla başla çalışan ve koşturanlara yazık olacaktır.
Eğer yeni kurulmuş bir parti bir şehirde iddialı olmak istiyor ise, ilk sıraya ardındakileri sürükleyecek, yani lokomotif görevi yapacak ve çalışacak bir ismi koymalı. Nasıl olsa ben partinin adıyla giderim, benden sonrakiler de derdine yansın, diye düşünenler ne kadar kazandırabilir ki!
Bakın, AK Parti'nin listesinde seçilmesi garanti olan Sayın Zehra Taşkesenlioğlu, hem maddi hem manevi fedakârlıkta bulunarak partisine bir oy daha getirmek için koşturuyor. Doğrusu da bu değil mi zaten. Listede yeri garanti olan bir alt sıradaki için çalışırsa bunun neticesini de alır elbet!
Siz, sizi bilmezsiniz; biz, sizi sizden iyi biliriz, biz ne dersek o olur, zihniyeti eskilerde kaldı.
Bu her parti için geçerlidir.
Erzurumlunun anlayışına ve alçak gönüllüğüne yükseklerden bakanlar yanıldıklarını göreceklerdir.
Tekrar edelim de unutulmasın.
Evet, "kendiniz için bir iyilik yapın," diyerek oy toplaması gereken İYİ Parti genel merkezi, Erzurum'da kendisine kötülük yapmıştır.  
Belki de iyiler, başkalarına kötülük yapmak yerine, kendi kendilerine yapmayı tercih ediyor, kim bilir!
Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.