ustilanlar
22 Şubat 2019 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > İyi Parti Erzurum'da şunu yapabilir demek için..
Ömer Nazmi Yavuz

İyi Parti Erzurum'da şunu yapabilir demek için..

18.12.2017 13:24 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
İlgilenenler çok iyi biliyor ki; son günlerde İyi Parti'nin Erzurum İl Başkanlığı meselesinde olumlu, olumsuz birçok sözler söylendi, birçok yorumlar yapıldı. 
Falanca kişi İyi Parti için daha iyi olurdu, filanca kişi hiç iyi olmadı, gibi düşünenlerin peşine düşecek değiliz. Biz, bize düşeni yaparak, öğrendiklerimizi söyleyelim yeter. 
Geçen hafta tesadüfen karşılaştığımız ve tanıştığımız İyi Parti İl Başkanı Sayın İbrahim Dumlu ile kahve içerken sohbetimizi de eyledik. 
Kahve içtik; içtik ama gazeteci geçinen bizler için, bir fincan kahvenin değil kırk yıl, kırk dakika bile hatırı olmaz, kitabın ortasından okuyup, defterimizin ortasına bir şeyler karalamaya çalışırız. 
Öncelikle şunu söyleyelim, Sayın Dumlu'yu çok heyecanlı gördüm. İlk cümlelerinden biri İl Başkanlığı için şehrin merkezinde bir daire kiraladığını ve hemen hemen on ilçede de örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğü oldu. 
Bu başarıysa, kendisinin başarı hanesine yazılır; başarısızlıksa onu da bize yazacak değiller herhalde. 
İyi, dedim, iyi de; Sayın Akşener her fırsatta partisinin merkeze yerleşeceğini söylerken, Erzurum'da oluşumu sağlanmaya çalışılan İyi Parti'nin tabanı da tavanı da MHP'den görünüyor. Bu nasıl bir merkezdir!
Biz herkese kucak açtık, sadece MHP kökenliler değil, ANAP'lısı da var Doğru Yol'cusu da, dedi; bu da yetmez gibi Ak Parti'li olanlardan bile katılımının olacağını söyledi.
Güney ilçelerinden ilçe başkanlığı almak için çok kişinin başvurduğunu, telefon açtığını iddialı bir şekilde belirtmesi ise benim kafamda hâlâ bir soru işareti olarak beklemekte. Güney ilçelerinden Ak Parti ve HDP'den oy devşirmek, eğer işin içinde iş yoksa öyle sanıldığı kadar kolay iş değil!
Şunu da söylemeden geçmeyeceğim. İlk tanıştığınız birinin kurduğu cümle ve kıyafeti size o kişinin fikri ve zikri hakkında az da olsa bir fikir verir. Yakutiye'de kahvesi ile ünlenen bir yerde kahve tercihimizi soran hanım kıza tercihlerimizi söylerken, Sayın Dumlu "ben Osmanlı kahvesi alayım," dedi, ben de Türk kahvesi istedim, hem de orta şekerli olsun, dedim. 
Bazı tercihler de bazı ipuçlarını verir her halde!
Osmanlı kahvesi, bilinçaltımda gizlenmiş olan bir düşünceyi tetikler tetiklemez konuyu Atatürk'e getirdim. Malum ya, Osmanlı hayranlarından bazılarının Türk ve Atatürk diyince cinleri tepelerinde tepinir. 
Atatürk ve çizgisi bizim vazgeçilmezimizdir, anlamına gelecek cümleleri kurdu; kurdu ama her kurulan şey de doğrudur ve samimidir, diye bir şart yok. Biz ise, kurulan cümlelerin samimiyetini sorgulayacak değiliz. Bunu zaman ve aldıkları zemin gösterecektir, der ve bekleriz.
Bu arada Sayın Meral Akşener, Ankara İl Merkezi'nin açılışında "İl Başkanımız Ankara'da bütün belediyeleri alacağımızın sözünü verdi," demiş. 
E, Sayın Dumlu da Genel Başkanı'na uyarak Erzurum için böyle bir şey derse, şaşmamak gerek. Ne de olsa dilin de siyasetin de kemiği yok!
Dinleriz, sonra da şunu söyleriz.
İddialı olmak İyi Parti için iyidir de; erken öten horoz hakkında söylenenleri de unutmamak gerek!
İlçe başkanlığı yapmış birinin,  iddialı bir partinin il başkanlığına getirilmesi, o parti ve o kişi için şans da olur, şanssızlık da!
Önemli olan hangi yolda nasıl yürüyeceğidir.
Tekrarlayalım.
Sayın İbrahim Dumlu'yu heyecanlı gördüm.
Kendileri Osmanlı kahvesini yudumlarken ben de Türk kahvesinin tadına vardım.
Bir kez daha belirtelim.
Ak Parti yönetimini yerelde övdüğümüz de olmuştur, yerdiğimiz de. Kahvelerini de içtiğimiz olmuştur çaylarını da; ama vicdanımız ve aklımıza danışarak klavyenin başına oturduk her zaman.
O yüzden bekleyip görmek gerek.
Ve son söz olarak, İyi Parti Erzurum'da şunu yapabilir, demek için İl Başkanlığı'nın açılışında bulunacağını düşündüğümüz Sayın Akşener'in toplayacağı kalabalığa ve Sayın Dumlu'nun organizasyonuna bakmalı!
Ve Türkiye'de parti yapılanmasından çok, lidere oy verildiğini de unutmamalı!
Unutulmaması gereken bir şey daha var.. Emekçiyi, emekliyi, asgari ücreti, adaleti ve gelir dağılımını unutanlar, gün gelir unutulurlar.
Siyasetin simyasında para ve güç yerine, akıl ve vicdan; algının yerine gerçek ve ülke çıkarı olsaydı ne güzel olurdu bu memleket! 
Ve bu da yerelden başlayarak genele yayılır!
Halkı koyun gibi sayarak oy hesaplamak, bizim düşüncemize göre çok ayıp sayılır. 
Neyse çok uzattık galiba. Ben bir Türk kahvesi rica edeyim; ne acı olsun, ne tatlı; ortası olsa çok "iyi" olur!
Değil mi Sayın Başkan!

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.