ustilanlar
22 Mayıs 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > MUSTAFA DAMLARKAYA > Hz.Peygamberimiz (S.A.V.), Hz. Âişe (R.A.) Validemizle 9 yaşında mı evlendi?
MUSTAFA DAMLARKAYA

Hz.Peygamberimiz (S.A.V.), Hz. Âişe (R.A.) Validemizle 9 yaşında mı evlendi?

21.05.2018 09:45 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUSTAFA DAMLARKAYA
İslâm düşmanları, sık sık Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimizin, Hz. Âişe (R.A.) Validemizle,9 yaşında, çocuk yaşta evlendiğini dile getirirler. Bu gerçekten doğru mudur?
Sevgili Peygamber (S.A.V) Efendimiz, peygamberliğinin 10. yılında, 50 yaşlarında idi.
Efendimiz (S.A.V), Medine’ye gelişinden 7 veya 8 ay sonra, Hz.Âişe (R.A.) Validemizle evlenmişlerdir.
Hz. Âişe (R.A.) Validemiz, daha önce, Cübeyr bin Mutim’le nişanlanmıştı. Bu nişanı, Cübeyr’in babası, ailesinin İslâmiyete girmesini istemediğinden dolayı bozmuştu. Hz.Âişe (R.A.) Validemiz, Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimizle, hicretten üç yıl önce nişanlanmıştır.
Halbuki, Hz.Âişe (R.A.) Validemiz, Resulullah (S.A.V.) ile nişanlanmadan önce, Cübeyr ile nişanlanmıştı. Bu da gösterir ki daha o zaman evlenme çağına gelmişlerdi. Hz.Âişe Validemizin ablası Esma, hicret esnasında 27 yaşındaydı. Hz.Âişe (R.A.) ise ablasından 10 yaş küçüktü. Demek ki Hz.Âişe (R.A.), evlendiği zaman 17 yaşında idi.
Hz.Âişe (R.A.), Peygamber (S.A.V.) Efendimizle dokuz yıl birlikte olmuştur. Bu zaman zarfında, İslâmiyetin birçok hükümlerine derinlemesine vakıf olmuş, özellikle kadınlarla ilgili hükümlerin çoğunu, Allah Resulü (S.A.V.)’den almış ve kadınlara nakletmiş ve Efendimiz(S.A.V.)’den de çok hadis rivayet edenlerden olmuş, ablası Esma ile birlikte,risaletin ilk zamanlarında,Müslüman olanların isimleriyle birlikte anılmışlardır.
Bu da göstermektedir ki o zamanlar, küçük bile olsa irade beyanında bulunabilecek bir çağdadır ve ilk Müslümanlardandır. O günkü kayıtlar, ondan behsederken ve o gün küçüktü denilse bile, bu dahi bu manayı teyit etmektedir.
Ayrıca ablasının o günkü konumu da bunu kuvvetlendirmektedir. Çünkü birçok kaynak, ablası Esma’nın, 595 yılında dünyaya geldiğini, bunun da risaletin ilk yılları olan 610 yılına tekabül ettiğini göstermiştir. Hz.Âişe (R.A.) da 610 yılında, küçük de olsa Müslüman olmuştur. Bu zaman da onun, en az yedi veya sekiz yaşlarında olduğunu, Mekke hayatının 13 yılı ile Medine günlerindeki yedi veya sekiz ay da bu tarihe ilave edildiğinde, Hz.Âişe (R.A.) Validemizin, Efendizmiz (S.A.V.) ile evlendiği gün ( Peygamberimizin, peygamberliğinden altı yıl önce dünyaya geldiği de esas alındığında) yaşının, rahatlıkla 18 olduğu sonucu çıkar.
Hz.Âişe (R.A.) Validemizin, Efendimizle evliliği söz konusu olduğu zamanda, Cübeyr ile sözlü oluşu da bu kanaatleri güçlendirmektedir.Bu da O’nun, o zaman evlilik çağına gelmiş,evlendirilebilecek genç bir kız olduğunu göstermektedir. Kaldı ki sözlülük durumunun da Cübeyr ailesi tarafından, oğullarının anlayışı değişir- yani İslama girer- diyerek feshedildiği de bilinmektedir. 
Ayrıca Hz.Âişe ile ilgili verilen evlilik sözü de Hz.Ebubekir (R.A.)’in Müslümanlığı kabulünden öncedir ve bunlar da göstermektedir ki Hz.Âişe Validemiz, babası Hz.Ebubekir (R.A.)’in Müslümanlığı kabul etmeden önce, birileri tarafından gelin olarak istenecek bir yaştadır.
Gerek bu evlilik durumu gerekse Kurân’da da bildirilen“ifk hadisesi” mübarek Âişe (R.A.) validemize atılan iftiralardır. Bunlar da herhalde Arap- Emevi dincilerinin, İslâm düşmanı oryantalistlerle işbirliği yaparak iddia ettiklerinin aksine, Hz:Âişe (R.A.) Validemiz, Hz.Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimizle evlendiği zaman, 9 yaşında değil, 18 veya 19 yaşındaydı. 
Kaldı ki bazı müfterilerin dedikleri gibi, Arabistan sıcak bir bölge olduğu için bazı gelişmiş 9 yaşındaki kızlar evlenebiliyorlardı. Bunların aksine mübarek Âişe (R.A.) Validemiz, fiziki olarak öyle gelişmiş veya şişman falan da değil, zayıf bir bünyeye sahip idi. Ayrıca O, fiziki şartlardan çabucak etkilenen, yaşıtlarına göre de kendisini daha küçük gösteren bir beden taşıyordu. O’nun 9 yaşında evlendiği, tamamen bir yalandan ibarettir.   Dinci taife, kendi rezillik ve düşüklüklerini savunmak için, Sevgili Peygamberimizi dahi kullanarak “Ne var bunda, Peygamberimiz de 9 yaşında bir hanımla evlenmemiş miydi?” deme hayasızlığını sürdürmekten asla vazgeçmemişlerdir. Bütün bunlar, Arap-Emevî kodoşlaryla İslam düşmanı Batılı oryantalistlerin büyük yalanlarıdır. Devam edecek.
Selam ve saygılarımla…
Etiketler : mustafa damlarkaya
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.