ustilanlar
27 Mart 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > HERKESİN GÖMDÜĞÜ KENDİNE
Ömer Nazmi Yavuz

HERKESİN GÖMDÜĞÜ KENDİNE

29.05.2018 14:42 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz

Dün dediğini bugün inkâr etmek, söylediğinin tersini yapmak, iftira atmak, kumpas kurmak gibi çirkinliklerle oluşmuş bazı siyasi kafalara fes, fese de püskül takmakta gecikmedik.

Yalakalıkta sınır tanımayanlardan bir bülbül, "eğer seçim sonuçları istediğimiz gibi olmaz ise, Belgrat Ormanları'nda ağaçların altına gömdüklerimizi çıkarırız," diye öttü.

İşte bu kafaya takılan fes idi.

Sayın bakanımız,  da "bir yerinize mi battı," diyerek fese püskülü ekledi.

..

Bunların hangi amaçla söylendiğini değerlendirmek, sizin niyetinize bağlı.

Bakın bendeniz, nasıl değerlendiriyorum.

Bülbül dediğimiz adam, seçimler istediğimiz gibi sonuçlanmaz ise, ağaç altına gömdüklerimizi çıkarırız, derken sevinçli anılardan bahsediyor olmalı. Yani diyor ki, hani son seçimde birlikte oynaştığımız o ağacın altı var ya; işte o ağacın altına gömdüğümüz güzel günleri çıkarır, onlarla oyalanırız, diyor.

Bazı kötü niyetliler de bu söylemi başka türlü değerlendirerek, gömülü olanı silah olarak anlayıp, milleti iç savaşa teşvik edici sözler olarak değerlendiriyor. Bir de, seçim sonucunu takmayız ve iktidarı bırakmayız, algısını yaymak istiyormuş bu zat!

Ne kadar ayıp!

Otlara haşır neşir olan, halkın sağlığı için bedavadan çırpınan bu arkadaşa bu haksızlığı yapmak, kötü niyet değilse nedir acaba!?

Çok geçmeden bakanımız da bir partinin hanım liderine "bir yerinize mi battı," dedi.

Bu cümle bana sadece bir şarkıyı hatırlattı.

"Batsın bu dünya, bitsin bu rüya, kula kulluk edene yazıklar olsun.."

..

Ben, bazıları gibi kötü niyetli ve kıskanç olmadığım için, iki ayrı muhteremin kurduğu iki ayrı cümleden anladığım budur işte!

İşinize gelirse!

..

İşin doğrusu, sizin işinize ne gelir bilmem; ama benim işime gelmeyen bir cümle var ki, doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor, misali içime dert oldu.

Hani şu, ağaçların altından çıkarırız, cümlesi var ya!

İşte o!

Siyaset alanında, hele hele seçim öncesi kullanılan hakaret ve uygunsuz yakıştırmalar her toplumun bazı kesimi tarafından sevilir ve karşılık da bulabilir.

Azınlıkta olan bu kesime sizler ne dersinizi bilemem; ama ben, boş teneke, der geçiştiririm.

Amma allı pullu tehdit olan, ağaçların altındakilerin çıkarılması," cümlesini öyle sanıyorum ki en azından Erzurumlu sevmedi.

Bu tür tehditlere gelmeyen Erzurumlunun bir de kafasının tası atarsa, kendine has inadıyla "aha da vermirem," diyebilir.

Bir yerinize mi batıyor, diyen sayın bakanımızın elbet bir bildiği vardır. Bu cümle, partisinin içinde onay ya da tepki görür! Bu tür sözler seçmen üzerinde ne etki yapar; oy artırır mı , azaltır mı bunu da partinin yetkili organları değerlendirir.  

Ancak, iktidar partisi, yani AK Parti, sırf yalakalık için hariçten gazel okuyanların kulağını çekmeli. Bazı yalakalar, yalakalık yaptıklarına zarar verdiklerini bilmeli artık!

O ağacın altına gömdüklerini çıkaracaklarmış!

Gömülen vicdan ve akılsa artık onlar çürümüştür ve çıkmaz; yok başka şey ise, herkesin gömdüğü kendine!

Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.