ustilanlar
27 Mart 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > HADİ GEL BUNU DA YAZMA!
Ömer Nazmi Yavuz

HADİ GEL BUNU DA YAZMA!

08.05.2018 14:34 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Bilgeliği sevenler siyasi gücü ellerine alana kadar; ya da siyasi gücü ellerinde tutanlar bilgeliği sevene kadar yönetenler ve yönetilenlerde sorunlar bitmeyecektir.
Yukarıdaki paragraf ünlü düşünür Platon'a ait.
Yönetilenlerin bilge, yani derin ve kapsamlı bilgi ışığında düşünsel yapıya sahip olması beklenemez ve bu şart da değildir; ancak yönetenler bilge olmasa da bilgeliğe karşı durmaması gerekir. 
Bilgelikte adalet vardır.
Bilgelikte vicdan vardır.
Bilgelikte haksızlığa başkaldırmak vardır.
Bilgeliğin özünde güzel söz vardır.
Bilgelikte akıl vardır.
Ve bilgelikte ihtiras yoktur.
Bilge biri, kötülüklerden ders alırken, çirkini güzel eyler ve gerçeği gizlemez.
Biz, değil bilge olmak, bilgeliğin tozu bile olamayız; ama hiç değilse vicdanı kararmamışlar arasında bulunduğumuz için az da olsa insanız.
Bu yüzden ideoloji ve parti ayırmadan insan odaklı olarak, baktığımızı görüp, gördüğümüzü aklımıza danışarak ve de vicdanımıza sorarak aktarmaya çalışırız.
Mesela;
Erzurum'da Cumhurbaşkanlığı adaylığı için, (bir genel başkanın tehdit kokan korkutmasına rağmen) kendi adaylarına imza vermeye akın akın gidenleri görmemezlikten mi gelelim!
Hangi partinin olursa olsun, her şeyden önce insanlığına inandığımız aday adaylarını bu köşede yazarak, bu köşenin fakirlerine fikrimizi söylemeyelim mi!?
Mesela, İYİ Parti'deki aday adaylarını anlatırken, iyiye "iyi" kötüye "kötü" demeyi bizim gibi birkaç kişi söylemez ise, kim söyleyecek!
Mesela, AK Parti'nin Erzurumlu komşu kızı ve milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun kurduğu bir cümleyi yanlış ve yanlı aktaranlara karşı susalım mı? (Bu konuya açıklık getirelim. Sayın Taşkesenlioğlu bir gazeteye konuşurken, açık ve seçik olarak şunu söylüyor. "Partim bana falanca kentten aday olacaksın, demediği sürece ben Erzurum'dan başka yerde aday adaylığı için müracaat etmem, bu benim vicdan, vefa ve şükran meselemdir." Belki şu söylenebilir, "iyi de Sayın Efkan Ala Bursa'dan milletvekili oldu, kendisinde vefa ve şükran duygusu yok muydu?" Böyle düşünenler şunu unutmasın ki Sayın Ala'ya parti genel merkezi Bursa'dan aday olacaksın, demişti.)
Mesela İyi Parti'nin aday adaylarından Sayın Canan Uçar, Sayın Cemal Şengel ve diğer değerli isimleri görmemezlikten gelerek haklarında iki kelam eylemeyelim mi!?
Ya da AK Parti'den veya Sadet Partisi'nden ve MHP'den ve de CHP'den aday adayı olanlar için iki söz söylersek incilerimiz mi dökülür!
Mesela, AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Sekmen'in kente olan katkılarını yazmayalım mı; ya da Atatürk Üniversitesi Rektörü Sayın Çomaklı'nın üniversite için koşturduğunu söylemeyelim mi?
Başkaları gerçeklere partizanca ve tek gözle bakabilir, bana ne!  Bu tavır o gözlerin sahibinin sorunudur. 
Gökyüzü kara bulutlarla kaplıyken, pırıl pırıl güneşli bir gün, diye tasvir etmek neye yarar!
Zakkuma gül, ısırgana sümbül muamelesi yaparsak, gül ile sümbülün bizde hakkı kalmaz mı?
Bugün gerçekleri ve iyi şeyleri söylemenin zamanıdır cancağızım! 
Unutulmamalı ki, iyi insanlar en kötü sistemi cennete; kötü insanlar da en iyi sistemi cehenneme çevirir.
Yani her sistemin merkezinde insan vardır.
Önemli olan iyi ve kötünün ayrımıdır. Bunun için bilge biri olmaya gerek yok, sadece eylemler ışığında aklı kullanmak yeter. 
Dün, bundan kırk altı yıl önce üç fidan darağacında işkence çekerek göçmüştü. 
Bunun acısını duymak için de bilgeliğe gerek yok ki; sadece vicdan yeterlidir.
Filozof, bilgelik egemen olmadıkça sorunlar bitmez, demiş.
Bilgelikten vazgeçtik!
Yükü kötü sözcükleri cümlelerimizden kovarsak bu bile yeter galiba. 
Bakın, son olarak şunu yazmazsam kendimle sorunum var demektir.
Bilenler bilir, İYİ Parti İl Başkanı Sayın İbrahim Dumlu, iyi bir hafızdır. Bir sohbetimizde, "başkan, mezarlığa gidip bir yakınınızın mezarı başında hakim olduğunuz tilavetle Kur'an-ı Kerim okumayı ve bunu sosyal medyada paylaşmayı düşünür müsünüz," diye sormuştum. 
Ne demişti biliyor musunuz!
"Ömer bey, bu soru size de bana da yakışmadı; ben, dini inancımı siyasette kullanacak kadar imansız değilim!"
Hadi gel bunu da yazma!
Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.