ustilanlar
19 Şubat 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > HABER TARAFSIZ, YORUM HÜRDÜR
Ömer Nazmi Yavuz

HABER TARAFSIZ, YORUM HÜRDÜR

26.06.2018 14:10 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz

Seçimler geldi, geçti.

Sandık denilen aynada herkes kendi yüzünün ak mı, kara mı olduğunu gördü.

Kim, ne zaman, nerede yorum yapmış!

Seçimler öncesi kim ne demiş! 

Hangi parti iyi yoldadır, hangi partinin adayı partisi için iyi olur, diye yapılan yorumlar unutulmamış ve karşımıza "kapak" olarak çıkmaya başladı.

Unutmayanlardan biri de İYİ Parti'nin iyi bildiğimiz haber sitesi olan HABERERK de, bizi unutmadıkları arasına almış olacak ki Erzurum'daki İYİ Parti hakkında yazdığımız bir yazıyı almış ve bizi morarttıklarını sanarak kullanmış.

Ve Ömer Nazmi'ye yani bendenize "tarihi bir ders" vermiş!

Ve tanıdıktan sonra dostlarımızın arasına katmakta tereddüt etmediğim Erzurum İl Başkanı Sayın İbrahim Dumlu da bu "dersi" gururla paylaşmış.

Buna hiçbir sözümüz olamaz.

Biz de bu tarihi dersi çalışmaya başladık işte!

Bu HABERERK'e küçük bir ders de biz verelim.

Tarihe gözünün birini kapatarak bakarsan ve koca bir sayfadan bir paragrafı alırsan, o ne ders olur, ne de tarih!

Olsa olsa, ancak taraflı tarih ve yanlış ders olur.

Palandöken Gazetesi'ndeki köşemde inanarak yazdığım bir yazıyı alıp suratıma çarptığını sanan bu iyi site, neden daha sonraki yazıları görmemiş acaba! Tek gözünü kör eyleyerek, diğeriyle neden yüklenmiş, diye merak etsek de faydası yok.

Mesela, İYİ Parti'yi Erzurum'da ilk yazanların başında geldiğimi -ki biz buna 'haberin tarafsızlığı' deriz- kör tarafına gelmiş olmalı ki hiç görmemiş.

Mesela, Sayın İbrahim Dumlu hakkında yazdığım sonraki yazılar da -ki biz bunu da 'yorum hürdür" diye biliriz-  yine hiç görülmemiş olmalı!

Oysa biz her yazımızı yazmadan önce iki gözümüzü dört yapar, her partiye aynı mesafeden bakarız. İlk intiba olarak yorumladığımızı da sonrakini de yazarız.

Ne yani, ilk olarak "olmaz" dediğimizin iyi olduğunu anladıktan sonra "iyi olmuş" demeyelim mi!?

Biz bir partinin ya da ismin sempatizanı değiliz ki inatla gerçekleri görmeyelim!

Örneğin, İYİ Parti'nin Erzurum liste başında Sayın Naci Cinisli ismini gördüğümüzde de "bu memlekette yaşayan ve emek veren bir isim neden birinci sırada değil," diye eleştirmiş; ama şu an seçilmiş olan Sayın Cinisli'yi dinleyip tanıdıktan sonra hak vermiştik.

Buna ikiyüzlülük değil, iki gözle bakmak, denir.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı'nı Sayın Mehmet Sekmen ismini de televizyon programında ve köşemde "koca Erzurum'da başka isim yok muydu sanki," diye, eleştirmiş biri olarak, şimdiki çalışmalarını gördükten sonra, aynı düşüncede diretmek tarafsızlığa yakışır mı!?

Yani bir parti ya da bir ismi için toplumun nabzını tutarak "doğru" ya da yanlış" demek için kaç yıl beklemek gerek!?

Şimdi, Sayın İbrahim Dumlu'nun  ve Sayın Cinisli'nin yerinde başka bir isimler olsaydı, İYİ Parti iki vekille giderdi, dersek gerçekleri gören biri olarak haksızlık yapmış olmaz mıyız?

Bunu "Yorum Hürdür" olarak da savunabilirsiniz; ama böyle bir yorum gerçeklere de vicdana da yakışmaz.

Değil mi yani!

 

Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.