ustilanlar
22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > Geç olsa da!
Ömer Nazmi Yavuz

Geç olsa da!

13.11.2017 11:38 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Bundan 140 yıl önce, tam 27 Ekim gecesi Erzurum'u kuşatan Rusların komutanı, Erzurum'a haber salmış, "çatışmadan şehri teslim edin," demiş.
Erzurum halkı da "kolaysa gel de al," diyerek Aziziye Tabyaları'nı dövmeye başlayan Rus toplarına kafa tutarak ve  kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle direnerek silinemeyecek bir zafer yazıp, o tarihte Ruslara avucunu yalatmış. 
Rusların avucunu yalamasından 46 yıl sonra emperyalist devletlere de avucunu yalatan Mustafa Kemal ve yurtseverler, takvimlerin 29 Ekim'i gösterdiği gün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde cumhuriyeti ilan etmiş. 
Cumhuriyetin ilan edilmesinden 15 yıl sonra, tam 10 Kasım'da, tam saat dokuzu beş geçe "Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır," diyen ve bir önder, bir kahraman, bir devrimci olan Mustafa Kemal Atatürk yaşama veda etmiş. 
Erzurum son iki hafta içinde önemli tarihlerin yıldönümünü andı. 
Zafer, gurur ve hüzün kiminde yürekten, kiminde göstermelik, kiminde siyaseten, kiminde içtenlikle yaşanmış olabilir!
Önemli olan bu tarihlerin tarihten silinemeyeceğidir.
Bugün bu topraklarda yaşayan her bireyin, Tabya kahramanlarına, cumhuriyeti kuranlara ve özellikle  Mustafa Kemal Atatürk'e "hakkını helal et," demesi gerekirken ne yazık ki bu ülkeye düşman olanların kuklaları, kısa bir süre öncesine kadar bunları pek önemsemez görünüyorlardı.
Cumhuriyet mi?. Geçiniz, diye düşünenler!
Atatürk mü?. O, olmasaydı da olurduk, diyenler,  son aylarda, özellikle bazı medya kuruluşlarında birden Atatürk sevdalısı olup çıkıverdiler.
Elbet bunların içinde samimi olanlar da var, siyasetin riyakârlığını güdenler de!.
"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir," cümlesini Mustafa Kemal Atatürk boşuna kurmamıştır. Ve bu karakter bağımsız bir ülke kurmuştur. Emperyalizmin Ortadoğu'daki bazı devletlerin zavallı halini gören bazı medya kuruluşları, yüzlerini Atatürk'e çevirmiş olabilirler; belki de yine maske takarak söz oyunlarına girişmekteler. Ancak şu bilinmeli ki, sözlerinizle aldatabilirsiniz; ama gün gelir gözleriniz ve eylemleriniz sizin o çirkin maskenizi düşürür. 
Emperyalizmin neredeyse oyuncağı haline gelen bazı Ortadoğu ülkelerine adeta şunları söylemiyor mu!?

Sen, şununla savaş!
Sen şu mezheple dalaş!
Sen kalk, gel sen otur!
Sen Ilımlı İslam'a geç!
Sen iktidardan git, şuradaki sen gel!.
Bunu görenler ve anlayanlar da elbet cumhuriyete ve cumhuriyetin nimetlerine ve de Mustafa Kemal Atatürk'e sahip çıkmak zorunda kalıyorlar!
Geç olsa da olsun!
Yeter ki samimi olsun!

Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.