ustilanlar
08 Aralık 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > MUSTAFA DAMLARKAYA > Fin, Kore ve Türk eğitim sistemleri
MUSTAFA DAMLARKAYA

Fin, Kore ve Türk eğitim sistemleri

02.09.2019 00:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUSTAFA DAMLARKAYA
Hiç şüphesiz ki bir ülkenin ekonomik açıdan kalkınmasında en önemli itici gücü, o ülkenin
sahip olduğu eğitim düzeyidir. Bilimsel araştırmalar, eğitim düzeyi ile kalkınmanın unsurları olan ekonomik büyüme, siyasal ve toplumsal gelişme arasında, çok anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir.
Mesela, Güney Kore’nin kalkınma anlamında gerçekleştirdiği olağanüstü başarısında,
köklü eğitim reformları ve bu alanda yürütülen istikrarlı politikaların, önemli rolü olduğu görülmektedir.
Eğitimin; iş gücü, araştırma ve yenilik yoluyla, ekonomik gelişme için, bir motor görevi gördüğü bilinen bir gerçektir. Eğitimde başarılı olan ülkeler, ekonomik açıdan kalkınmış ve çağın ihtiyaçlarına uyum sağlama özelliğine sahip olmuşlardır.
PISA sınavında en başarılı beş ülkede (Finlandiya, Kore, Hollanda, Japonya ve Kanada) kişi başına düşen milli gelirin çok yüksek olması da bu görüşü desteklemektedir.
Özellikle PISA sonuçlarında, Güney Kore’li çocukların ortaya koyduğu başarının, tesadüf olmadığı daha iyi anlaşılmaktadır.
Bizim ise, PISA’da aldığımız başarısız sonuçlar ortadadır.
Finlandiya uzun zamandır, eğitiminin kalitesi ve uluslararası sıralamalarda yüksek puanlarıyla adını duyuran bir ülke olmuştur.
Finlandiya bugünlerde, dijital dünyada, nasıl eğitim vereceğini yeniden planlamakta, ders konuları kadar, öğrencilerin kabiliyetlerini de geliştirmeyi hedefleyen, böyle bir programa geçmek istemektedir.
Finlandiya, neredeyse bu son 25 yıl boyunca, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olmakla, haklı olarak övünmektedir. Bugün 15 yaşındaki gençleri, PISA sıralamalarında
okuma, matematik ve bilimde en yüksek puanları alan ülkeler arasındalar.
Yedi yaşında kadar eğitim, öğretim sistemine başlamayan, okulda geçirdikleri süre kısa olan, uzun tatiller yapan, daha az ödevleri olan ve hiç sınav olmayan çocuklarda yüksek akademik
başarı sağlama kabiliyeti, bugün dünya çapında eğitim uzmanlarını uzun süredir
büyülemektedir. Finlandiya’da çocukların bilgiye ulaşmak için, sınıfa veya kitaba muhtaç olmadıklarını, bunun gelişen ve değişen dijital dünyada, hayati olduğunu söylemektedirler.
Biz de halen daha, çocukların taşıyamayacağı ağırlıktaki çantalarla, çocuğu sınıfa bağımlı hale getiriyoruz ve okula başlama yaşını, altı bezli döneme çekiyoruz.
Güney Kore’de, eğitimde, özgürlük ve politik tarafsızlık sağlanmıştır. İlkokulun gayesi; öğrencilere, sonraki eğitimlerine ve günlük yaşamlarına temel oluşturacak yetenek, karakter ve kişilik kazanmalarında yardım etmektir.
Finlandiya’da, 2016'da, bütün okulların daha katılımcı bir tarzda öğretim yapması zorunlu hale getirildi. Bunun temel nedeni de öğrencilere onları ilgilendiren bir başlığı seçmelerine izin verme ve konuları, onun etrafında belirleme üzerine kurmaktır.
Teknolojinin, yenilikçi bir şekilde kullanımına izin verilmektedir. Proje tabanlı öğrenme ismi verilen bu öğretim yönteminin gayesi, öğrencilerine, 21.yy.da gerekecek olan kabiliyetleri kazandırmaktadır.
Bizde ise ders konuları, öğrencilere, kendi istekleri dışında, zorunlu olarak okutulmakta, böyle bir seçme hakkı verilmemektedir.
Gelecekteki karekterleri üzerinde en küçük bir çalışma yapılmamakta ve böyle bir şey de hiç mi hiç düşünülmemektedir.
Ezbere dayanan klasik eğitime, tam gaz devam edilmektedir. Bizde, cemaat ve tarikatlarla protokol imzalanarak okullarda seminerler verilmekte, teknik okullarla, teknoloji konularında
anlaşılarak seminerler verilmemektedir.
Finlandiya’da, ilkokulda ödev yasak, sınav yok,günde dört saat ders var.
Bugün dünya da bir çok ülke, eğitimden bahsederken dönüp hâlâ Finlandiya’ya bakıyor. Onu örnek alıyor.
Bizde de günde beş-altı saat, birebir dersler, etütler, hafta sonu kursları, yazılı yoklamalar. Her gün, üç dört saat çalışılarak bitirilen ödevler.
Güney Kore’de, okul öncesi eğitim ve lise zorunlu değildir. İlköğretime başlangıç yaşı yedi olup, bazı özel okullar dışında, ilköğretim herkese ücretsizdir.
Ulusal müfredat, her öğretim yılı için, öğretilecek olan konuları ve her konu için ayrılacak zamanı belirlemektedir. Bu müfredat, ders kitapları ve eğitim-öğretim faaliyetlerini değerlendirme yöntemleri ve genel kuralları sağlamak için kriterler geliştirmektedir. Son geliştirdikleri müfredat, geçmişteki müfredatların aksine, öğrenci odaklı, bireysel yetenek, yatkınlık ve icat ediciliği vurgulayan öğrenci odaklı bir müfredattır. Bu müfredat, eğitimli bir kişinin sahip olması gereken özellikleri tanımlamaktadır.
Ülkemizde çocuklar, yakın dahi olsa okula, servis veya özel araçlarla götürülüyor.
Finlandiya’da ise ilk sınıftan itibaren öğrenciler okula yürüyerek gidiyorlar.
Bizde eğitimin kalitesindeki zayıflığın suçu, durmadan her yıl değişen müfredat ve ders kitaplarının baş tacı edilmesinde aranırken Finlandiya’da, çok basit bir müfredat var ve hemen hemen hiç değişmiyor.
Onlarda okutulacak kitapları öğretmenleri seçiyor bu kitaplar da öyle baş aktör falan değiller.
Finlandiya’da ilk altı yıl içerisinde öğrenciye asla not verilmiyor. 16 yaşlarında ülke çapında genel bir sınava giriyorlar.
Bizde, öğretmenler, kendi imkanlarıyla testler hazırlayarak çocukları sınavlarla dolu,
hipodromda yarışan atlar gibi, geleceğe hazırlıyorlar. Resmiyette not verilmiyor ama yapılan bir testde, eğer çocuk, 95 almışsa veli gururla, geh geh gerilerek bunu söylüyor.
G.Kore’ de de bütün kişilik temeli bireysellikte aranıyor. Belli bir kapasitede temel icat edicilik becerileri ön plana çıkarılıyor.
Kendi geniş kültürleri içerisinde, öncü bir kariyere öncülük eden bir bireyselliğe değer veriliyor. Milli kültürlerini anlayarak buna değer katan mucitler yetiştirerek demokratikleşmede toplumun gelişimine katkıda bulunan bireyler yetiştirilmesi, G.Kore’nin eğitiminin temel
prensipleridir. Çağdaş anlayış budur, işte.
Bilgi çağında, çocuklarımıza ; okuma, anlama, düşünme ve yazma alışkanlığını 
kazandırmalıyız herhalde. Devam edecek.
Selam ve saygılarımla…
Etiketler : mustafa damlarkaya
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.