ustilanlar
03 Haziran 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > MUSTAFA DAMLARKAYA > Ders alabiliyor muyuz?
MUSTAFA DAMLARKAYA

Ders alabiliyor muyuz?

09.04.2020 14:51 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUSTAFA DAMLARKAYA

Muhakkak ki bu corona bize bir şeyler söylemektedir. Mesela, bügünkü dünyada 850 milyon öbez var.Fakat, aynı dünyada her gün, 25 bin insan açlıktan ölmektedir. Eğer bu obezler birazcık az tıkınsalar bu açlıklar olmaz. Bu hiç umursanmadı.Sözde büyük devletler bunu hiç konuşmadılar. Coronanın ucu ne zaman dokundu, vay diye ayağa kalktılar. Bu çok büyük bir ikiyüzlülüktür. Bu sözde büyük devletler, dünyanın dört bir yanında büyük zulümler yaptılar. Bugün virüsün pençesinde kıvranan, aciz kalan devletler de onlara yardım ettiler, bu zulümlere karşı seyirci kaldılar. Bu virüs, tüm insanlık için bir ibretliktir.

1.Dünya Savaşı’nda 20, 2. Dünya Savaşı’nda 40, İspanyol Gribi’nde 50,AİDS’ten 30, 300 yıl süren vebadan, 50 milyon insan öldü. Bulaşma hızı yüksek olan coronadan da 20 milyon insan ölebilir tahminleri yapılıyor. Bunun ekonomik, psikoloj,k, toplumsal etkileri çok fazla olabilir. Tedbirler alınıp bir reaksiyon verilmelidir.

Corona hem bir öğretici hem de bir canavar olabilir. Gafler içerisinde yaşayan insanlara belki yardımlaşmayı, insaniyeti öğretecektir. Çıkacak bu hayırları çoğaltmamız, şerrini azalt

mamız lazım.

Corona ile yapılan, bir nevi toplumsal bir savaştır. “Savaş, hoşunuza gitmediği halde size farz kılındı. İhtimal ki hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinizedir ve ihtimal ki sevdiğiniz bir şey sizin kötülüğünüzedir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir. ( Bakara-216)” buyurmaktadır, Allah (C.C.) Hazretleri. Bunun neticesini biz bilemeyiz. Ama medyanın da etkisiyle bu salgının sorunları küreselleşmektedir. İnsanlarda çok panik olmaktadır.

Bundan çıkarılacak en büyük ders de insanlar epeyce azıttılar. Bilimlerine güvendiler. İnsanlar “ hâşâ bizim Allah’a ne ihtiyacımız var. Biz her şeyi yaparız. Bilim her şeyi çözer” dediler, böbürlendiler.

İşte insanlar böyle azıtınca Allah (C.C.) Hazretleri, tek başına canlı bile olmayan, ancak bir canlının bünyesine girince yaşayabilen, küçücük,RNA bir virüsle, bu sapkınlara “ Öyle çok böbürlenme sen çok acizsin “ dedi.

“Ey insanlar! Bir misal verilmektedir, şimdi onu dinleyin: Sizlerin Allah'ı bırakıp taptıklarınız bir araya gelseler, bir sinek bile yaratamıyacaklardır. Sinek onlardan bir şey kapsa onu kurtaramazlar; isteyen de, istenen de aciz !.. (Hac-73” buyurulmaktadır.

“Allah, bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler. Küfre saplananlar ise, ‘Allah, örnek olarak bununla neyi kastetmiştir?’ derler. (Allah) onunla birçoklarını saptırır, birçoklarını da doğru yola iletir. Onunla ancak fasıkları saptırır. (Bakar-26)” buyurmaktadır.

İşte bu virüs bu sınıfa girmektedir. Rabbimiz bu örnekleri vererek bizim ne kada aciz hem de ne kadar zayıf olduğumuzu gösterir. Halbuki insan, bilimin başarılarını bulup Allah’a yönelmesi lazımdır. Eğer insan bilimle bir şeyler bulup ilahlaşmaya doğru giderse Allah (C.C.), işte böyle bir virüsü göndererek insana ders almasını öğütler.

Kurân’- ı Kerim her zaman insanın aklını kullanmasını ve çalıştırmasını önerir. İslâm’da aklı da bilimi de öteleyen anlayışlar geçersizdir. Virüs insanlara,işte bunu söylüyor. Bu coronayı bu şekilde değerlendirmek gerekir.

Mesela, 1915 yılında, daha 25 yaşındayken Nobel Ödülü alan,Lawrence Bragg isimli bir fizikçi “Evrende yaratılan her şey zıt eşli olarak yaratılmaya mahkumdur .Hiçbir şey tek olarak yaratılamaz.Elektron varsa proton vardır. Nötron varsa anti-nötron vardır. diye teori koyuyor ve bununla Nobel Ödülü alıyor.Bragg şöyle demektedir: “ Bir kuant (enerji birimi) belli bir yönde mekan ilgisi kurar, bir spin (uydu hareketi) hareketi yaparsa zıd yönde aynı vasıfta başka bir kuant doğar.Yani her varlık zıd ikizi ile birlikte doğar.Bragg, Yâ-Sin Suresi, 36 ayetten faydalandığını söylemektedir. Öyle ise biz Müslümanlar, her zaman bunu söyledik,Kur’ân’ı anlayarak okumalıdırlar.Çünkü bizim, Kur’ân’dan alacağımız çok büyük öğütler vardır.

Genelde insanların felaketlerden sonra dindarlıkları artmaktadır. Hayatlarında dine daha çok rol vermektedirler. İslam’da da Hristiyanlık’ta da Yahudilik’te de bunlar çok olmaktadır. Çünkü insanlar, ihtiyaçları olduğunda, Allah’a daha çok yaklaşmışlardır. Herhalde, insanlar

samimi olsalar, samimi değerlendirmeler yapsalar, bu virüsler, depremler, tsunamiler olmaz. Ama, insanlar samimi değiller. Fakat, doğan insan ölüme doğar. Ama insanlar bunu idrak etmiyorlar. Ölümü unutuyorlar. Dünya, 4.8 milyar yıl yaşındadır. 100 yıllık ömür, bu muazzam alem karşısında çok kısadır ve her şey değersizdir. Önemli olan Allah (C.C.)’ın varlığıdır. İnsanlar, Allah ile yaşamasını bilmelidirler. Merkezde dünya olmamalıdır. Ölüm hatırlanarak ahiret unutulmamalıdır. Sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi bir hayat kurgulamamalıyız. Corona bizim aciz olduğumuzu ve ölümlü olduğumuzu ortaya çıkarttı.

Evde kal Türkiye.Hayat eve sığar.

Selam ve saygılarımla…

Not: Bu krizde, tüm tedbirleri alan, Muhterem Cumhurbaşkanımıza, AK Parti Hükümetimize, canla, başla çalışan, büyük fedakârlıklar gösteren, hatta hayatını riske atan,kendi hayatını unutan, topluma hizmet fikrini öne çıkaran, başta Sağlık bakanımız olmak üzere, hastahelerimizdeki tüm doktorlarımıza, hemşirelerimize, hasta bakıcılarımıza, temizlikçilerimize, şoförlerimize,laborantlarımıza tüm çalışanlarımıza, tüm Emniyet güçlerimize, tüm askeri personelimize çok çok teşekkür ediyoruz. Allah hepinizden razı olsun.Âmin, Âmin !.. Allah’ın yardımı,inayeti üzerinizden hiç eksik olmasın. Âmin, Âmin !.. Bu aziz millet, sizin bu fedakârlığınızı hiçbir zaman unutmayacak ve sizleri her zaman minnetle anacaktır. Var olunuz. Sağ olunuz.Âmin, Âmin !..

Etiketler : mustafa damlarkaya
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.