ustilanlar
14 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > GENEL > Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Libyalı kardeşlerimizin zor zamanlarında yanlarında olmayı sürdüreceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Libyalı kardeşlerimizin zor zamanlarında yanlarında olmayı sürdüreceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Libyalı kardeşlerimizin zor zamanlarında yanlarında olmayı sürdüreceğiz'

24.01.2020 13:24 12 14 16 18 yazdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile beraber Türk-Alman Üniversitesinin yeni binalarının açılış törenine katıldı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libyalı kardeşlerimizin barışı, huzuru ve geleceği için zor zamanlarında onların yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile beraber Beykoz'daki Türk-Alman Üniversitesinin yeni binalarının açılış törenine katıldı.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın da katıldı. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah öğleden sonra gerçekleştireceğimiz ikili ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri de ayrıntılı şekilde ele alacağız. Şansölyenin ziyareti vesilesiyle Türk-Alman Üniversitesinin eğitim ve sosyal tesis binalarının resmi açılışını da bugün yapıyoruz. Türk-Alman Üniversitesi ülkelerimiz arasında bilim, kültür ve teknolojik işbirliğini geliştirmek amacıyla 10 Nisan 2010 tarihinde kurduğumuz bir devlet üniversitesidir. 2013 2014 akademik yılında faaliyete başlayan üniversitemiz kısa sürede akademik işbirliğimizin lokomotifi haline gelmiştir. Çift dilde eğitim veren üniversitemiz, 5 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 enstitü ile ülkemizin saygın eğitim kurumlarından biri olma yolunda ilerliyor. Nitekim 2013 yılında 99 olan öğrenci sayısı 2019 yılında 2 bin 385'e ulaştı. Az önce rektörümüzün de ifade ettiği gibi kapasite olarak 7 bine kadar öğrenci alabileceğiz. Üniversitemizin iş dünyasıyla tesis ettiği yakın diyalog sayesinde mensuplarına Alman kuruluşlarında staj yapma imkanı tanımasını da önemli ayrıcalık olarak görüyorum. Üniversitemiz bünyesinde faaliyete geçecek Teknopark yoluyla sanayi kuruluşları ile işbirliğinin daha da güçleneceğine inanıyorum. 1,5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk Alman Üniversitesinin de Türk-Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini özellikle diliyorum" dedi. 
(İHA)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri