ustilanlar
14 Ağustos 2020 Cuma
Anasayfa > ERZURUM > Büyükşehir’den BÜYÜK HAMLE

Büyükşehir’den BÜYÜK HAMLE

12.07.2020 23:22 12 14 16 18 yazdır
Şehrin Doğu yakası ya da diğer adıyla eski Erzurum yeni baştan ihya edilecek.
Büyükşehir’den BÜYÜK HAMLE
Şehrin Doğu yakası ya da diğer adıyla eski Erzurum yeni baştan ihya edilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ”Artık şehrin Batı’sı değil Doğu’su Erzurum’un yeni cazibe merkezi olacak” dedi.

Mahallebaşı “öteki” olmaktan kurtuluyor

 Son yıllarda şehrin Çatyolu civarında hızla yeniden şekillenmesi ve bunun sonucu olarak da şehrin Doğu yakasının adeta “ıssız ada”ya dönüşmesi, binlerce vatandaşı olduğu gibi sonunda Büyükşehir ve Yakutiye belediyelerini de harekete geçirdi. Başta Hacıcuma, Narmanlı, Mahallebaşı, Gölbaşı, Şehitler, Dağ Mahallesi ve Gülahmet olmak üzere, ciddi boyutlarda kamulaştırma yapılan mahallelerde, aynı isimlerle yeni semtler ve mahalleler kurulacak. Başkan Sekmen, yeni şehir yapılanmasında şehrin Doğu’nun Erzurum’un cazibe merkezi olacağının altını çizdi.

Bazı kamu kuruluşları da oraya gidecek

Büyükşehir Belediyesi ve projenin bir tarafı olan Yakutiye Belediyesi ile TOKİ çok kapsamlı bir anlaşmaya vardı. Buna göre, TOKİ söz konusu mahallelerde tarihi dokuya uygun biçimde çarşılar ve otantik görünümlü konutlar inşa edecek. İlk etapta 500 konut ve 300 dükkandan oluşan çarşılar yapılacak.

Erzurum göç vermeyip göç alacak

Ancak bu proje dükkan ve konuttan ibaret olmayacak. Zaman içerisinde buralarda sağlık ve eğitim kuruluşları, spor tesisleri, kültür merkezleri de yapılacak. Ayrıca bazı kamu kuruluşlarının yeni hizmet binaları da bu eski mahallelerde konuşlandırılacak. Büyükşehir’in yaptığı çalışmaya göre, birkaç yıldan beri ciddi biçimde nüfus ve ticaret erozyonuna uğrayan eski semtler, on yıl içerisinde yeniden canlı ve ticaretin hareketli olduğu yerler haline getirilecek. Bu da yeni göçleri engelleyeceği gibi şehrin göç almasına bile sebep olacak.

Berna Karatay

Etiketler : sekmen
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri