ustilanlar
27 Mart 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > BU MİTİNG NE DİYOR ACABA!?
Ömer Nazmi Yavuz

BU MİTİNG NE DİYOR ACABA!?

29.05.2018 11:52 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Erzurum, seçimlerin olmazsa olmazı olan mitinglerin ilkini AK Parti ile Cumartesi günü yaşadı. AK Parti'nin mitingine kadar son birkaç gün sağanak yağmurlarla yıkanan kent, o gün mavi gökyüzüne ılık bir rüzgârla uyandı.
Havalar nasıl olursa olsun, yeter ki sizin havanız iyi olsun, diyecek değiliz. 
Ancak, havadan nem kapanların ve siyasetten dem vuranların az olmadığı memleketimizde havalar önemlidir.  
Cumartesi günü gerçekleşen AK Parti mitinginin havası nasıldı acaba!?
Şimdi, bakış açısının değerlendirmelerde ne kadar önemli olduğuna bakalım.
Bir. Allah, AK Parti mitingini rahat yapsın diye, meteorolojinin sağanak yağmur var, dediği cumartesi gününü günlük güneşlik eyledi.
İki. AK Parti o kadar uğursuz ki, mitingini yaptığı gün yağması beklenen ve rahmet sayılan yağmur bile yağmadı.
Yani aynı manzarayı bulunduğunuz yere ve fikrinize göre yorumlayabilirsiniz.
Biz, bozulmasın diye dilimizden bile esirgediğimiz fikrimizden birkaç satır söyleyecek olur isek, AK Parti'ye geçmiş yılları aratacak bir miting oldu.
Yine de işini gücünü bırakıp sırf partilerinin yanında olduklarını göstermek ve desteklemek için miting alanına koşanlara ve de bunu bir görev sayanlara saygıda kusur etmemek gerek. Partizanlık da bir tutku olmalı ki; İspir'de bir caminin imamı da müezzini de görevlerini terk eyleyip İstasyon Meydanı'ndaki mitinglerine koşmuşlar. Görevli oldukları camide de ezan vaktinden yaklaşık yirmi dakika sonra okunmuş. 
Gel de bu siyaset sevdasına, parti aşkına şapka çıkarma!
Her neyse, AK Parti'nin önceki seçimlerdeki mitinglerini de izleyen biri olarak hiç bu kadar sönük ve hevesi kırılmış bir AK Parti'li seçmen görmemiştim. 
Elbet bunda, mitingin Ramazan Ayı'nda yapılmasının ve seçmenin oruçlu olmasının da etkisi var. Bu etkinin derecesini, oranını bilemeyiz; ama mutlaka var!
Mitingler o partinin, o kentteki hal ve gidişinin aynası olabilir; ancak bahsettiğimiz mitingin manzarasına rağmen AK Parti'nin Erzurum'da ne denli güçlü olduğunu söylemeye de gerek yok!
Bu seçime ittifaklarla gidildiği için, yolun sonunda nasıl bir yapıyla karşılaşılacağını tahmin etmek çok zor.
Gerçi bizim milletimizin her bireyi siyasetten çok iyi anladığı için, kahvehanelerde, hanlarda, hamamlarda, camilerde, berberlerde hangi partinin ve hangi adayın nasıl ve neden kazanacağını etrafındakilere anlatıp durmakta. 
Falanca partiden şu kadar oy filanca partiye geçer; filanca partiden de şu kadar oy, şu partiye gider; şu partinin oyları artacak gibi görünürken, bu partinin sayesinde oyları çok düşer. Geçmişte şu kadar oy alan parti bu seçimde, bu kadar oy alır ve şu kadar da vekil çıkarır, diye ortaya tahminden çok kesin sonuç verenler ne kadar haklı çıkar bilemeyiz; ama bildiğimiz tek şey var ise, o da siyasetin matematiği yoktur.
Hele cebir denklemi hiç değildir.
Yani bilinmeyeni bulmak için, bilenenlerden faydalanarak bir bilinmeyeni bulmak siyasette olmaz.
Evet, siyasetin matematiği yok da mitinglerin var mı sanki, diye soranlara da şunu diyelim, mitinglerin de matematiği yoktur ama kendisi göstergedir. 
Bazen mitinglerin göstergesine bakarak değerlendirmeler yapılabilir. 
Toplumdaki ekonomik ve sosyal dalgalanmalar her zaman siyaseti yönlendirmiş ve yönetmiştir. 
Buna göre bakıp değerlendirmek gerekir.
Dedik ya mitingler de bir göstergedir, diye.
Şimdi, Erzurum'da güçlü AK Parti'nin karşısına çıkacak olan İYİ Parti'nin önümüzdeki günlerde mitingi olacak. Erzurum aday listesi sıralamasını pek sevmeyen ve biraz da kızan İYİ Parti sempatizanları bakalım mitinglerine gereken ilgiyi gösterecekler mi? 
Bu arada Sayın Naci Turan'ın CHP'den adaylığını bundan sonraki yazılarda kendimize göre değerlendireceğimizi de söyleyelim. 
Ve saadetler dileyen ve aday olan İl Başkanı Sayın Faik Çalık'ın ve partisinin de Erzurum'da nasıl etkili olacağını da önümüzdeki günlerde, konuştuklarımız ve gördüklerimizin ışığında anlatmaya çalışacağız.  
Ve her mitingi yerinde izleyeceğiz. 
Bu miting ne diyor acaba, diyerek, dediğini anlamaya çalışacağız ve dilimiz döndüğünce aktarmaya çalışacağız.
Etiketler : ömernazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.