ustilanlar
20 Ocak 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Ömer Nazmi Yavuz > Biz bu oyunu bozarız
Ömer Nazmi Yavuz

Biz bu oyunu bozarız

30.01.2018 14:49 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ömer Nazmi Yavuz
Savaşa karşı çıkmak, vicdanı olan ve aklını kullanan herkesin ortaya koyması gereken bir tavır ve eylemdir. 
Bakın!
Çarlık Rusyası'nın arsız ordusu ülkemizin doğusunda işgalci olarak bulunurken Rusya'da 1917 Ekim devrimi gerçekleşmişti. Devrimden hemen sonra Moskova'nın ünlü meydanında toplanan kadınlar, "çocuklarımızın, kocalarımızın başka topraklarda ne işi var," diye haykırarak devrim lideri Vladimir İlyiç Ulyanov'u, yani Lenin'i baskı altına alıp, Rus Ordu'sunun Rusya'ya dönmesini sağlamışlardı. 
Çünkü, adını bilmediği yerde ölen askerlerin acısını da sancısını da en çok analar, bacılar, yavuklular çeker. 
Mustafa Kemal Atatürk, "vatan savunması söz konusu değilse, her savaş bir cinayettir," demiş. Savaşı ve cephe koşullarını uzun yıllar yaşamış ve bilen birinin önemle kurduğu bu cümleyi kimse yabana atamaz!
Bu cümlede en önemli vurgu, vatan savunmasıdır!
Rusya'daki kadınların haklı tavır ve isteklerini bugün Türkiye'nin bulunduğu koşullara taşımak doğru mudur!?
Değildir!
Değildir, çünkü söz konusu olan vatan savunmasıdır!
Türkiye, Suriye'den çıkmalıdır, diye imza toplayıp kamuoyu oluşturmaya çalışanların fikrini ve niyetlerini anlamak çok zor!
Kaldı ki bu bir savaş değil, teröristlerin yuvalarını dağıtmaktır. Savaşın devletler arasında olduğunu bilmeyenlerin söylediklerine gülüp geçmek gerek. 
Türkiye işgalci midir?
Asla!
İşgalci değiliz ki "ne işimiz var ellerin topraklarında," diyesiniz!
Peki, Türkiye ne yapmakta?
Ülkenin güney sınırlarında teröristler tarafından ve kahrolası ABD zihniyeti ve de emelleri sayesinde oluşturulması düşünülen köleleştirilecek bir sözde devletçiği engellemektir. "Dur bakalım, ne olacak," diyerek beklemek saflık değilse salaklığın püsküllüsüdür. . Bilinen ve açıklanan bir gerçek varken, yani Suriye'nin parçalanarak kuzeyinde kurulacak olan bir terörist devletçikten sonra sıranın Türkiye'nin güney topraklarına gelmesi izlenebilir mi!?
Pazıldaki son parçanın da tamamlanmasını seyretmek yerine, bu oyunu bozmak için yapılan her türlü girişimi desteklemek sadece siyasetçilerin değil, Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan her bireyin yapması gereken bir görevdir.
Şunu anlamamız gerekir ki bu harekâta karşı çıkanların akıllarının bir köşesinde gizledikleri üniter devlet yapısına düşmanlık, federasyona hayranlık vardır. Bunun bir tık ötesi ise zaten bölünme olacaktır. 
Bugün particilik yapmanın, sağcılık, solculuk oynamanın günü değil, birlik ve beraberlik günü olmalıdır.
Yani, "söz konusu vatan ise, gerisi teferruattır," cümlesini bugün söylemez isek ne zaman söyleyeceğiz!
Savaşa karşıyız, diye ülkenin bölünme tehlikesine trene bakar gibi bakacağız öyle mi!?

Olur canım!
Biz bu oyunu bozarız, dağıtırız masayı, ne oynarız, ne de oynatırız!

Etiketler : ömer nazmi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.