ustilanlar
23 Şubat 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > BAŞKANLIK SİSTEMİ BAŞLIYOR...
Mehmet Çatakçı

BAŞKANLIK SİSTEMİ BAŞLIYOR...

02.07.2018 10:03 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi  ile Erzurum’un büyük bir kalkınma hamlesi yapacağı inancında olduklarını açıkladılar.                                                                           4 Haziran seçimlerinden sonra hükümet başkanlık sistemini devreye soktu. Yeni başkanlık sisteminde bazı bakanlar dışarıdan atanırken, bazı bakanlıkların müsteşarları da bakan olarak görev yapacak. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli bir araya gelerek yeni kabine hakkında konuştular. 'Cumhurbaşkanlığı Kabinesi' olarak adlandırılan yeni sisteme göre: 
Cumhurbaşkanı teşkilat şemasında Erdoğan'a bağlı çalışacak makamlar şöyle sıralanıyor: 
3 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 9 Devlet Kurulu'nun Başkanlığı, 4 Ofis Başkanlığı, ayrıca TBMM Başkanı, Başkan vekilleri, Grup Başkanı ve Grup Başkan Vekilleri ile Bakan Yardımcıları önümüzdeki günlerde atanacak. 
Meclis kulislerine göre büyükelçi, vali ve genel müdür düzeyindeki 500 bürokrat da hesaba katıldığında 750 kişilik dev bir kadro oluşuyor. 
Yine Meclis kulislerine göre, temmuz ayı içerisinde açıklanması beklenen yeni kabinede, halen görev yapan bazı müsteşar ve bürokratların da yer alması bekleniyor. Erdoğan'ın başarılı çalışmalarından dolayı takdir ettiği Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'in halen müsteşarlık yaptığı bakanlıkta bakan olarak atanacağı ve MHP'nin de bu müsteşara sıcak baktığı konuşuluyor. 
Erdoğan yeni kabineye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın da kabinede yer alacağı bekleniliyor. 
Yine Ankara kulislerine göre, TBMM Başkanlığı'na eski Başbakan Binali Yıldırım ile Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın adı geçiyor. 
Yeni sistemde 26 bakanlık 16'ya düşürülecek. Bu bakanlıklara 20 ile 25 arası Bakan Yardımcısının atanması bekleniyor. Bunların arasında MHP ve AK Parti milletvekillerinden bazıları Bakan Yardımcısı olacak. Halen görevde olan Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Gümrük Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Orman Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi görevine devam ederken bazı bakan yardımcıları da görevden alınacak. Görevden alınacak olan isimler arasında ise Tarım Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ın adı geçiyor. Bakan Yardımcılarından bazılarının milletvekili olmasından dolayı, bu isimlerin yerlerine yeni bakan yardımcılarının atanması bekleniyor….. 
 
ERZURUM'UN
YÜZÜ GÜLECEK….. 
Kendisi Milletvekili adayı olmamasına rağmen seçimlerde mahalle, köy dağ taş demeden kırk gün boyunca çalışan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın Kulislerde Bakan olacağı konuşuluyor. 
Erzurum 2002 den bu yana hep AK Partinin yüzünü güldürmüştür. 
Ama hep kabinede de temsil edilmiştir. 
2018 seçimleri hem zorlu hem de kritik bir seçim olmasına rağmen Erzurum yine üzerine düşeni yapmıştır. 
Ilıcalı Erzurumlu kardeşlerine teşekkür edip Ankara’ya geleceği gün STK temsilcileri ve Medya temsilcileri ile buluştu. 
Toplantıya katılanlar Mustafa Ilıcalı’yı Bakan olarak beklediklerini onun Özellikle Erzurum’un Raylı sistem ve Ulaşım projelerinin bitirilmesi gerektiğini toplantıya katılanlar vurgulamaları dikkat çekicidir.  
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.