madırlı
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > MUSTAFA DAMLARKAYA > Alınan mesaj, yapılması gerekenler-2
MUSTAFA DAMLARKAYA

Alınan mesaj, yapılması gerekenler-2

14.05.2017 21:26 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUSTAFA DAMLARKAYA
Ne yazık ki 15 Temmuz ruhu oldukça istismar edildi. fetö ile ilgisi olmayanlar, suçlandı, içeri atıldı, mağdur edildi ve küstürüldü. Birileri bunu sırf makam,mevki, kariyer kapmak için yaptılar, kişisel husumetlerini kustular, iftira attılar. Bunlar ayıklanmalı, mağdur, kırgın, küskün olanlar onure edilmelidirler.
   Referandumun sonucunu değişik şekillerde okuyabiliriz. Örneğin gerek mağdurların gerekse küskünlerin azımsanmıyacak bir potansiyele ulaştığını görürüz. Artık faydası olmayan niyet okumalarını bırakmalıyız. Kaybedecek bir kişi dahi yoktur. Belki  kazanılması gereken yüzbinlerce insanımız vardır. Şimdi gönüllere girmek vaktidir. Hani Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.), Mekke-i Mükerreme'yi fethettikten sonra, o halkı affetmişti ya !.. Bu güzel bir örnektir.
   Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, acaba ne demek istendi? Mesela bunlardan pis kokular geliyor deniliyor.Öyle görünüyor ki halk, bu kokulardan ve bunun yayılmasından rahatsız gibi. Bu sonuç gün gibi ortada. Şimdi düşünme ve bir nefs muhasebesi yapma zamanıdır. "Acaba, AK Parti olarak biz, nerelerde yanlış veya hata yaptık" denmelidir.
   İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, bir çok büyükşehirde başkanlar, meclis üyeleri, il ve ilçe teşkilatları, kadın ve gençlik kolları,hiçbir şekilde gayretle çalışmadılar. Bunların üzerinde büyük bir rehavet, isteksizlik, şevksizlik ve heyecansızlığın mevcut olduğu gözlemlenmiştir. 
   İstanbul ve Ankara'da bir gidişat belirmiştir. Bunun hesabı, kitabı çok iyi yapılmalıdır. Hatta bir çok sembolik ilçeler mabeyninde de bunun sorulması gerekiyor. Neden kaybedildi sorusu  sorulduğunda, acaba yerel yönetimlerde ters giden bir şeyler mi var sorusu gündeme gelse ne hikmetse hükümet yanlısı medya hemen bunun önünü alıyor? Cevap olarak da konu saptırılarak hemen fetö ile ilintilendiriliyor. Medya her konuyu fetö ile bağlantılı göstererek adeta yoldan çıkmış bir toplumu karşımıza çıkarıyor. Bu çok yanlış.
   Acaba şehirlerin ihtiyaçları nasıl karşılanıyor, ihale komisyonları adil işliyor mu,acaba rüşvet ve iltimasın önüne geçilebiliyor mu, tüm işlerde liyakat, çalışma, ehliyet, erdem, fazilet mi, yoksa adam kayırmacılık ve hemşericilik mi ağır basıyor? Başarısızlık, tembellik, iş üretememezlik, yetersiz organizasyon hem israf hem de gösterişle mi geçiştirilmeye çalışılıyor? Bu hayati konular tartışılmaya dahi ihtiyaç duyulmuyor, medya tarafından yapılan tartışma zemini, toplumda bir gerilim ve belki de bir ayrışma oluşturuyor. Hep fetö tuzakları gündemde tutularak bu tabloyu analiz etmek sanki kolay ve faydalı bir yol olarak neden,acaba tercih sebebi oluyor?  Halbuki halk nezdinde bu gibi, daha belirleyici olan soruların sorulmasına imkan verilmeli ve gereği yapılmalıdır.
   Referandumun sürecinin sahibi AK Parti olduğu için, İstanbul ve Ankara'nın da bu ülkede tartışmasız her alanda büyük ve güçlü bir hakimiyeti söz konusu iken, özellikle bu iki ilde ortaya çıkan sonuç, herhalde, çok ciddi bir krizi işaret ettiğinin, partice dikkate alınması gerekir. Bunlara bir de Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Manisa,Denizli, Uşak, ve Balıkesir'i eklersek tehlikenin nerelere kadar sirayet ettiğini çok iyi görürüz.
   Bugüne kadar, çılgın projeler denilerek neredeyse haftada bir, İstanbul ve Ankara'ya metro hatları,boğaz geçişleri, eğitim, kültür, sanat, sanayi vb. alanlarda, bir çok müjdeler verildi, ama bunların karşılık ve destek bulmadığını gördük. Artık çılgın projeleri bırakıp akıllı projeler yapılmalıdır.   
   Görüldü ki devasa projelerin yapıldığı bu yerlerden hayır oyu çıktı. Demek ki bu yalnız başına yetmiyor. Başta vefakâr Dadaşlar Diyarı ve yüksek oranda evet çıkmasını sağlayarak ülkeyi adeta ipten alan, diğer illere baktığımızda yatırımın en az buralara yapıldığını göreceğiz. Bu iller fakir, çok dertli ve sıkıntılıdır. Bu durum masaya yatırılmalı ve yatırımlar buralara kaydırılmalıdır. Belediyeler dahil her alanda bu yapılmalıdır. Bundan sonra daha adaletli olunmasını beklemekteyiz.
   Esnaf çok kötü durumdadır.Esnafın borçları 5-10 yıla yayılarak kolaylık sağlanmalıdır.
   Milli Eğitim'de, yöneticilik yönetmeliği değiştirildi. Atanacak yöneticilerin sadece Eğitim- Bir-Sen'e kayıtlı olanlardan değil,Türk-Eğitim-Sen'e kayıtlı olan, çalışkan, başarılı MHP'li kardeşlerimizi de atayarak MHP'ye olan vefa borcu ödenmelidir. Çünkü, oların da  katkılarıyla bu evet oylarına ulaşılmıştır, bu unutmamalıdır. 
   Artık vakit kaybedilmeden, AK Parti'ye yılanlar gibi çöreklenen menfaatçi, ahlaktan mahrum, haysiyetsiz kişilerle, sinsi ve tehlikeli kişiler en kısa zamanda tasfiye edilmelidir. Artık, ipsiz sapsız, arsız dalkavukların ödüllendirilmeleri sonlandırılmalıdır. Öyle görünüyor ki AK Parti teşkilatlarında, memleket ,millet, vatan sevgisinden çok, makam, mevki, menfaat sevdasının ağır bastığı görülmektedir.
   Özellikle, referandumun son gününde eyalet konusunu ortaya atarak kafaları karıştıran bazı danışmanların ve diğer siyasilerin, mercek altına alınması elzemdir. Parti içerisinde vesayet odaklı bir çok tipler olduğundan, bunlar için parti temizliğinin, artık kaçınılmaz olduğu bir gerçektir. Bazı tipler, kendi menfaatleri doğrultusunda, sözde parlamenter sisteme inanma noktasında, AK Parti içerisinde mevcudiyetlerini korumuş durumdadırlar.

reklam
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.