ustilanlar
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > AK Parti'de istifalar art arda! Erdoğan 'metal yorgunluğu' demişti
Mehmet Çatakçı

AK Parti'de istifalar art arda! Erdoğan 'metal yorgunluğu' demişti

08.10.2017 23:09 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
AK Parti'de Ağrı İl Başkanı Kemal Atmaca'nın dünkü istifasının ardından bugün de AKP Muş İl Başkanı Namık Ergün ve AKP Hakkari İl Başkanı Nurettin Fırat, görevinden istifa etti. Ergün, Atmaca'nın aksine yaptığı açıklamada herhangi bir imada bulunmazken, kurucu üyeliğinin devam ettiğini belirtti. AK Parti Hakkari İl Başkanı Nurettin Fırat ise istifa açıklamasında, görevi devraldıktan 2 ay sonra oy oranlarını yükselttiklerini ifade ederek, başarılarından söz etti.
Bir süredir Ankara kulislerinde AKP teşkilatında yapılacak değişiklikler konuşuluyordu. İlk istifa dün Ağrı'dan geldi. İkinci istifa ise bugün Muş teşkilatından oldu. Aynı gün bir istifa da Hakkari il başkanından geldi. İlk etapta 5 il başkanının değiştirileceği iddiaları yayılmıştı. AKP'de başka hangi illerde değişiklik olacağı ise merak konusu.
ERDOĞAN NE DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı 'metal yorgunluğu' açıklaması ile bu iddiaları doğrular niteliğinde konuşmuştu.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Önümüzdeki süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Tüm bakanlarımızdan 180 günlük kısa vadeli bir eylem programı istedim. Bu yıl sonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz; çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor' demişti.
İŞTE REFERANDUMDA 
MUŞ'TA ÇIKAN SONUÇLAR
2017 Anayasa Referandumu'nda Muş'ta yüzde 45,19 oranında Hayır yüzde 54,81 oranında Evet oyu çıkmıştı.
KURUCU ÜYELİĞE DEVAM AÇIKLAMASI
Yazılı bir açıklama yapan Namık Ergün, 14 Ağustos 2001 tarihinde kurucusu olduğu, bir dönem dış ilişkilerden sorumlu il başkan yardımcılığı, bir dönem belediye meclis üyeliği yaptığını hatırlattı. 14 Şubat 2015 tarihinden itibaren yürüttüğü il başkanlığı görevinden kendi isteğiyle istifa ettiğini ifade eden Ergün, ''Kurucu üyeliğim devam etmektedir. Bu davanın bir neferi değil, bu davanın gerçek sahibiyim. Ömrümün sonuna kadar inandığım ak davanın yanında olacağım'' dedi.
Görevini şerefiyle yerine getirdiğini dile getiren Ergün, ''Görevim sürecinde bana ve partime destek veren, il teşkilatında görev alan yönetici arkadaşlarıma, il, ilçe ve belde belediye başkanlarına, sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimi sunarken, bu süreçte herhangi bir harama, yolsuzluk, rüşvete ve hırsızlığa rıza göstermeden şerefimizle işimizi devam ettirdik. Şükürler olsun 7 Haziran seçimlerinde yüzde 24 olan oyumuzu halkımızın bizlere olan inanç ve partimize olan güveniyle 16 Nisan'da yüzde 51'e çıkarıp Türkiye'de oyunu en çok artıran ikinci il olduk. Reisi Cumhurumuzun her zaman dediği gibi, 'Bizler millete efendi olmak için değil hizmetkâr olmak için bu görevi şerefimizle ve itibarımızla üstlendik.' Adımız en ufak bir yolsuzluğa karışmadı, müsaade eden olarak gösterilmedi, sorgulayan, hesap soran ve hesap vermesini bilen, halkın safında yer alan, tepeden bakmayı parti anlayışına ihanet olarak algılayan bir kimlikle tanındık, bu yönde bir hizmet içinde olduk. Arsız, hırsız ve yolsuzlarla olan mücadelemi görev sürecim boyunca endişe edilen, korkulan bir siyasetçi yapısıyla hep fark ettirdim. Sözü fazla uzatmadan bana güvenen, inanan benimle görev sürecimde yol alan bütün dava arkadaşlarıma ve en önemlisi Muş halkına minnet ve şükranlarımı sunuyorum'' ifadelerini kullandı.
İŞTE REFERANDUMDA MUŞ'TA 
ÇIKAN SONUÇLAR
2017 Anayasa Referandumu'nda Hakkari'de yüzde 67,07 oranında Hayır yüzde 32,93 oranında Evet oyu çıkmıştı.
HAKKARİ İL BAŞKANI İSTİFASINDA 
BAŞARILARINDAN SÖZ ETTİ
AKP Hakkari il Başkanı Nurettin Fırat, görevinden isitfa etti. İl Binasında açıklama yapan Fırat, ''Görevi devraldıktan 2 ay sonra gerçekleşen 7 Haziran seçimlerinde yüzde 8 olan oy oranını, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 12, 16 Nisan'daki halk oylamasında yüzde 32.5 seviyesine çıkarma başarısını sağladık'' dedi.
AKP Hakkari il Başkanı Fırat, istifa ettiğini belirtirken, 9 Şubat 2015 tarihi itibariyle devraldığı bayrağı yeni gelecek olan arkadaşına bıraktığını açıkladı. 
İLÇE BAŞKANLARINDAN 
GELEN İSTİFALAR İSE ŞÖYLE:
Sadece 6 ilçe başkanı çeşitli gerekçelerle koltuklarına veda ettiler. İşte ilçe bazındaki istifalar ve gerekçeleri:
İşte onlardan bazıları;
22 HAZİRAN ? Denizli Kale'ni AKP'li belediye başkanı Erkan Hayla partisinden istifa etti.
26 HAZİRAN ? AKP İstanbul Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu, istifa etti. Çakıroğlu istifa gerekçesi olarak; Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'la yaşadığı sorunları gösterdi.
6 TEMMUZ -Çorum'da AKP Boğazkale İlçe Başkanı Sadık Aşık, Laçin İlçe Başkanı Mustafa Otluseki ve Oğuzlar İlçe Başkanı Alaattin Coşkun, görevlerinden istifa ettiler.
24 TEMMUZ ? AKP Kemer İlçe Başkanı Halit Çilengir, istifa ettiğini açıkladı.
6 AĞUSTOS ? Geçtiğimiz hafta göreve getirilen AKP Erzurum Aziziye İlçe Başkanı Selim Alak istifa etti.
7 AĞUSTOS ? AKP Bursa İl Başkanı Cemallettin Torun, parti genel merkezinde yapılan istişareler sonucu yeni kongrede il başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. 
Erdoğan'ın uyarısından sonra o başkandan flaş açıklama
AK Parti Bursa İl Başkanı Cemallettin Torun, parti genel merkezinde yapılan istişareler sonucu yeni kongrede il başkanlığına aday olmayacağını açıkladı. Erdoğan, "İl teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımız kesinlikle dün de arkadaşlarımla paylaştım, tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var." demişti. AK Parti'de 5 il başkanının istifasını sunması istendiği iddia edilmişti.
Cemalettin Torun, adaylığı ile ilgili kararını Bursa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Torun, bu kararın herhangi bir olumsuzluk sonucudeğil parti merkezi ile yapılan uzun soluklu istişareler sonucualındığını söyledi. Torun, şöyle dedi:
"Bu görevlerin geçici olduğunu her birimiz biliyoruz. Bize düşenbu bayrak değişimini yaşayan arkadaşlarımızın birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek davranışlardan uzak kalması, görevi yeni devralacak arkadaşımıza da bayrağı devredip daha ileri taşıma noktasındadestek vermesi gerekmektedir. Partimizin temel anlayışı budur. Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde ben yeni dönemde aday olmayacağım. Bu kongre sürecinde bayrağı yeni bir arkadaşımıza devredeceğim. Nasıl ki ben göreve geldiğimde önceki başkanlarımız bana destek olmuşlarsa benim de bundan sonra görevim yeni başkanımıza en büyük desteği vermek olacaktır."demişti.
SIRA BELEDİYE BAŞKANLARINDA?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Toppaşın istifasının ardından siyasi kulislerde Ankara, Bursa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlarının istifa edecekleri konuşulmaya başlandı.
Ak Parti Grubu sonrası konu Genel Başkan Erdoğan'a soruldu.
Erdoğan şu yanıtı verdi.''Şimdi değil ama bu olmayacakmış gibi anlamayın'', dedi.
Bu demektir ki yakın bir zamanda bu istifalarda olacak.
Sıra ilçe belediyelere gelecek.
Metal yorgunluğu AK Partide kalmayacak.

Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.