ustilanlar
22 Mayıs 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Mehmet Çatakçı > AK PARTİ KARARLI: HER BELEDİYEDE EN AZ 1 KADIN BAŞKAN YARDIMCISI!
Mehmet Çatakçı

AK PARTİ KARARLI: HER BELEDİYEDE EN AZ 1 KADIN BAŞKAN YARDIMCISI!

03.12.2018 09:17 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mehmet Çatakçı
Şunu biliyoruz: AK Parti önümüzdeki döneme kentlerin yenilenmesi süreci olarak bakıyor ve belediye başkan adaylarını buna göre belirliyor.
Nitekim…
İlçelerin belediye başkan adayları için AK Parti Genel Merkezi’nde yürütülen çalışmalardan yansıyan notlarda teknik özelliklere sahip aday adaylarının biraz daha dikkatle değerlendirildiğini duyuyoruz.
Ayrıca…
Tüm yurtta büyük ilçelerde  kadın belediye başkanı adayı göstermek için de AK Parti’de oluşan bir irade var. O iradede de, kadın aday için mimar-mühendis gibi teknik özelliklere sahip olması öngörülüyor.
Bununla birlikte…
Ankara’dan konuştuğumuz ve AK Parti Genel Merkezi’ndeki bazı çalışmaları duyabildiğini bildiğimiz dostlardan biri şu uyarıyı yaptı:
“AK Parti bu seçimde kadın aday konusunda kesin kararlı. Ancak yalnızca belediye başkan adaylarıyla ilgili bir karar değil bu, belediye meclisleri için kadın adaylar da önemseniyor.”
Bu noktada…
“İl belediye başkan adayları belirlendi, ilçe adayları da son aşamada. Sıra belediye meclislerine geliyor” anımsatması yapıp iki not aktardı:
Bir…
“Bu dönem belediye meclisleri için kadın aday sayısı geride kalan tüm yerel seçimlerden daha fazla olacak, meclislerde daha çok kadın üye yer alacak.”
İki…
“Üzerinde durulan bir önemli konu da şu: AK Parti Genel Merkezi, kazanılan her belediyede, meclisten gelen başkan yardımcılıklarından birinin mutlaka kadın olmasını istiyor.”
Şunu da ekledi:
“Bu yönde hem aday listeleri üzerinde çalışan komisyonlara, hem de teşkilatlara uyarıda bulunuldu ve belediye meclisi listelerinin bu kriterler göz önüne alınarak hazırlanması istendi.”
İttifak yapılan Belediyelerde ise Başkan hangi partiden olursa, Başkan yardımcısı ittifak ortağından olacak. Meclis üyeleri de paylaşılacak.
Etiketler : mehmet çatakçı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.